Belediye meclisinde silah tartışması | Güney Gazetesi Mersin

Belediye meclisinde silah tartışması

Akdeniz Belediye Meclisi toplantısında trafo yeri tartışması bir anda büyüdü ve MHP’li belediye meclisi üyeleriyle HDP’li belediye meclisi üyeleri arasında “silah” tartışmasına evrildi. HDP’li üyeler, AKP meclis üyesi Tufan Nenni’nin komisyon toplantılarına silahla geldiğini ileri sürdü. AKP’li Nenni, ceketini çıkardı, sandalyeye çıktı, “Silaha gerek yok. Ben silahım” diye bağırdı.

Belediye meclisinde silah tartışması

ABİDİN YAĞMUR

 

Akdeniz Belediye Meclisinin neredeyse her oturumunda AKP’li Başkan Mustafa Gültak ve AKP’li üye Tufan Nenni ile CHP ve HDP’li üyeler arasında tartışmalar yaşanıyor.

Meclisin son oturumu da sert tartışmalara neden oldu. Yaklaşık 700 metrekarelik bir alanın trafo için elektrik şirketine tahsis edilmesine karşı çıkan CHP ve HDP grupları arsanın tahsisle değil parayla satış şeklinde şirkete devredilmesini öngören teklife evet diyeceklerini açıkladı.

Bunun üzerine söz alan AKP’li Nenni, “Dün hayır dediğinize bugün evet diyorsunuz.  İşiniz gücünüz yalan dolan” şeklinde ifadelerle sataştı.

HDP’li Ali Tanrıverdi, MHP’li Nenni’ye cevap vermek için söz aldığında Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak gülerek dinlemeye başladı. Tanrıverdi, “Niye saygısızca gülüyorsunuz” deyince AKP’li başkan “Oynadığınız tiyatroya gülüyorum” ifadelerini kullandı.

CHP’li Muhittin Ertaş’ın söz aldığı sırada AKP’li üyelerle HDP’li üyeler arasında sözlü sataşmalar devam etti. Meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürürken HDP’li meclis üyeleri AKP’li Nenni’nin komisyon toplantılarına silahla girdiğini söyledi. AKP’li başkan kürsüden “Hani silah, hani silah” diye seslenirken AKP’li Nenni ceketini çıkardı, sandalyeye çıktı ve “Silaha gerek yok. Ben silahım” diye bağırdı. Tartışma üzerine zabıta ekipleri salona girdi, toplantıya ara verildi.

 

KOMİSYON TOPLANTISINA SİLAHLA GİRİYOR”

 

EMEP’li meclis üyesi Halil Kara, toplantı sonrasında gazetemize yaptığı açıklamada “Üç dört meclis üyesi silahlı geziyor. Salon dışında bırakıyorlar herhalde. Bellerinde kılıf gözüküyordu. Boş olduğunu söylediler” dedi.

HDP’li Salih Akbaş da, “Meclis üyesi Tufan Nenni önceki gün Akdeniz Belediyesi’nde yaptığımız toplantıya belinde silahla geldi. Mecliste de bunu ifade etmek istedim ama mikrofon verilmedi, konuyu izah etmemize izin vermediler mecliste. Orada durumu izah etmemizi engellemek için ‘Üzerimde silah yok’ dedi. Başkan da divanda hani silah diyor, silah yok diyor. Tufan Nenni ve Halil İbrahim Alıç, defalarca belediyede yaptığımız komisyon toplantılarına bellerinde silahla geldi. Nitekim orada da tartışmalar oluyor silahla gelinmesinin bir açıklaması yok. Daha önce de uyardık ama aynı şeye devam ettiler. Nitekim önceki gün yaptığımız komisyon toplantısının güvenlik kamerası görüntülerine bakılırsa silahı görülebilir. Eğiliyor silahı görünüyor, meclise silahla gelmesinde ki kasıt nedir. Nitekim 2020 yılında meclis toplantısına bile silahla geldi. Kayıtlarda vardır o zaman Mustafa Gültak’a durumu resmi olarak ilettik o zaman. Kendisi de o an üzerlerinde silah olduğunu biliyordu ve o zaman onlara silah var mı diye sormadı. Şimdi de mecliste kavga çıkarıp konunun tartışılmasına engel oldular, kameraları kapattılar. Yaptıklarının hiçbir açıklaması yok, kim olursa olsun bırakın meclisi ve komisyon toplantısını belediyenin içine resmi olarak silahla içeri giremez. Bunlar komisyon toplantılarına nasıl silahla gelir kim izin veriyor, amaçları nedir? Burada halkın iradesini temsil ediyoruz, sonuna kadar da halkın hakkı ve çıkarları için demokratik şekilde mücadele edeceğiz” dedi.

Tufan Nenni ise, “Ben imza attığım, söz verdiğim şeyden dönmem. Toplantılara silahla girmeyeceğiz diye imza attık. Sözümde duruyorum. Toplantılara silahla girmiyorum” diyerek iddiaları reddetti.