Ekmek el yakıyor! | Güney Gazetesi Mersin

Ekmek el yakıyor!

Mersin’de yapılan 50 kuruşluk zamla birlikte 200 gramlık ekmeğin fiyatı 2,5 liradan 3 liraya çıktı. Fırıncı esnafı zamma rağmen zarar ettiğini söylüyor. TMO’nun ucuz ununu fırıncıların elde edemediğini söyleyen Mersin Fırıncılar Odası Başkanı Faruk Dalkılıç, “Girdi fiyatlarımız bir yılda ortalama 4 katına çıktı zararımız artarak devam ediyor. Gemilere imtiyaz tanıyıp vergisiz yakıt veren yetkililer temel ihtiyaç olan ekmeğin giderini düşürmek için neden fırıncıya destek olmuyor” dedi.

Ekmek el yakıyor!


MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin’de yapılan zamla birlikte ekmeğin fiyatı altı ayda iki katına çıkarak 3 lira oldu ama fırıncı esnafı yapılan zammın yaralarına merhem olmayacağını söylüyor. Bir yılda giderlerinin ortalama dört kat arttığını söyleyen Faruk Dalkılıç, vatandaşın ucuz ekmek yemesi için fırıncıların devlet tarafından destek görmesi gerektiğini aksi takdirde fırıncı esnafının zararının her geçen gün artarak devam edeceğini belirtti.

Ekmek üretiminde kullanılan ürünlerdeki girdi fiyatlarına gelen zamla ekmeğe yapılan zam oranının arasında büyük bir makas olduğunu söyleyen Faruk Dalkılıç, “Biz ekmeğe 50 kuruşluk zam yaptık, akabinde TMO buğdaya yüzde 22 oranında zam yaptı haliyle o da una yansıdı. Ayrıca doğalgaza yüzde elli oranında zam yapıldı. Yaptığımız zam uygulanmadan eridi zaten. Keşke bu zamlar olmasaydı da biz ekmeğe 50 kuruşluk zam uygulamasaydık” dedi.

 

“BİR YILDA UN DÖRT KATINA ÇIKTI”

 

Vatandaşın alım gücünün her geçen gün düştüğünü belirten Dalkılıç, fırıncı esnafı da zarardan tükenmek üzere, nitekim rakamlar ortada. Geçen sene ramazanda 200 gram ekmeği 1,5 liraya, sattıklarını, 50 kilo un çuvalını yüz liraya aldıklarını söyleyen Dalkılıç, “Şimdi unun çuvalını 400 liraya alıyoruz, ekmek 3 lira. Unun fiyatı dört katına çıktı, ekmeğin iki katına. Keşke zamlar olmasa da ekmeği en uygun fiyata satsak. Nitekim halkın alım gücü düşerken, bizim de masraflarımız her geçen gün artıyor” diye konuştu.

 

FIRINCI TMO’NUN UNUNA ULAŞAMIYOR

 

TMO’nun fırıncılara 225 liraya sattığı ucuz unun buğdaya gelen zamla birlikte 270 lira olduğunu belirten Dalkılıç, fırıncıların bu una elde etmekte sıkıntı çektiklerini belirtti. Dalkılıç, “Fırıncılar tükettikleri unun yüzde onunu TMO’dan alırlarsa şanslılar. Fabrikalarda ofis unu talep eden fırıncılara fabrikalar çoğunlukla alamıyoruz diyorlar ve fırıncılar eli boş dönüyor. İş böyle olunca fırıncı üretim için piyasadan 400 liraya un almak durumunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

 

“HER GEÇEN GÜN FATURA KABARIYOR”

 

Unun dışında diğer girdi fiyatlarının fırıncıların belini büktüğünü söyleyen Dalkılıç, “Giderimizin sadece un üzerinden değerlendirmesi doğru değil. Geçen sene ortalama bir fırın 5 bin lira elektrik faturası öderken şu an 30 bin lira fatura ödemek durumunda kalan fırınlar var. Doğalgaza geçtiğimiz hafta yüzde elli zam geldi, akaryakıt giderleri bir yılda 3 katını geçti. Hesap ortada her geçen gün fırıncı esnafı biraz da tükeniyor” dedi.

 

 

“Ekmek konusunda herkes çok hassas ama kalıcı çözüm sunan yok”

 

Fırıncıların bütün girdilerini serbest piyasa üzerinden sağladığını söyleyen Mersin Fırıncılar Odası Başkanı Faruk Dalkılıç, “Enerjisinden akaryakıtına kadar üretim için aldığımız ürünlerin hepsinin serbest piyasa ekonomisine göre alıyoruz. Fırıncıların zamlara karşı bir destek gördüğü bir kalem yok. Ama yetkililerden bir fiyat güncellemesi alıncaya kadar müthiş zararlara uğruyoruz. Ekmek temel ihtiyaç ve bizim yaptığımız iş kamu hizmeti. Ama yetkililer bu konuda bize verilmesi gereken desteği vermiyor. En basitinden gemiler vergisiz ucuz mazot alabilirken, temel ihtiyaç olan ekmeğin üreticileri zamlı fiyattan akaryakıt alıyor. Keza elektrik öyle, doğalgaz öyle” ifadelerini kullandı.

 

“KİMSE ADIM ATMIYOR”

 

Konu ekmek olunca siyasilerden, bürokratlara karşı herkesin hassasiyetinin arttığını söyleyen Dalkılıç, “Bu konuda herkes hassas ama kalıcı çözüm için kimse adım atmıyor. Biz isteriz ki vatandaş ucuz ekmek yesin, fırıncı ayakta dursun. Konu ekmek olunca herkes vatansever ama sorunu çözmeye gelince kimsenin halkın ucuz ekmek yemesi için kalıcı bir çözüm ortaya koyduğu yok. Bunun sağlanabilmesi için fırıncıların desteklenmesi gerekir. En basitinden 50 kuruşluk zammı bizden önceki kayyum yönetimi talep etti ama bürokrasi zammı uygulayana kadar una, doğalgaza, akaryakıta zam geldi. Anlayacağınız zam uygulanmadan eridi. Fırıncı esnafı zarar etmeye devam edecek” dedi.