“Ülkemi aydınlık gençler kurtaracak” | Güney Gazetesi Mersin

“Ülkemi aydınlık gençler kurtaracak”

“Ülkemi aydınlık gençler kurtaracak”


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Meral Seçer, Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen Bilgi Yarışması’na katıldı. Başkan Seçer, önce kura çekimi ile masaları belirledi, ardından zili çalarak Bilgi Yarışması’nı başlattı. 700 öğrencinin izlediği ve 27 yarışmacının katıldığı yarışmanın birincisi Merkez Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi takımı oldu. Büyükşehir olarak öğrencilere sağladıkları imkanların aslında onların hakkı olduğunu belirten Seçer, “Başım dik, kalbim de çok rahat. Çünkü ben biliyorum; ülkemi de insanlığı da ışıl ışıl gözleri olan bu aydınlık gençler kurtaracak” dedi. 

 

“SİZLER BİZLERE ENERJİ VERİYORSUNUZ”

 

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Bilgi Yarışması’nda; Başkan Seçer ile Meral Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, daire başkanları ve çok sayıda öğrenci ile öğretmen yer aldı. Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından düzenlenen Bilgi Yarışması’nda Başkan Seçer, öğrencilerin büyük coşkusu ile karşılandı. Seçer konuşmasına başlamadan önce salonun enerjisinin çok yüksek olduğunu ifade ederek, “Sizler bizlere enerji veriyorsunuz. Aslında bir anlamda bizi hayata motive ediyorsunuz. Hepinizi çok seviyoruz” dedi. Yarının umudunun gençler olduğunu vurgulayan Seçer, “Geleceğimizin umudu gençler. Bu retorikte insanın kulağına hoş gelebilir ama gerçek böyle” diye konuştu.

 

“BİZİM SİZE SAĞLADIĞIMIZ İMKÂN SİZİN HAKKINIZ”

 

Ülkenin eğitim sistemini makro anlamda düzenleyen kurumun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu anımsatan Başkan Seçer, “Bu demek değildir ki yerel yönetimlerin yetkileri, sorumlulukları, imkânları, bütçeleri eğitime katkı vermesin, değer vermesin ya da ülkede eğitim yokmuş gibi var saysın ya da bunun gerekli olmadığını düşünsün. Belediye başkanlığı, ağaç budamaktan, yol yapmaktan, beton yapmaktan ibaret değil. Rantın peşinden koşmak hiç değil. Bütün hizmetlerini yapar belediye başkanı ama sosyal belediyecilik yapmak durumundadır” dedi. Seçer, gelir dağılımında adaletsizliği ortadan kaldırmanın en önemli ve değerli yolunun da sosyal devlet olmak olduğunu dile getirdi.

 

“TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ OLMAYACAK DİJİTAL BİR KÜTÜPHANE YAPIYORUZ”

 

Mersin’in tarihi, kültürü ve yaşam biçimiyle medeniyetler kenti olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Sadece ülkemizde, bölgemizde değil, gelecekte dünyada parmakla gösterilecek kentlerin başında Mersin gelmektedir” dedi. “Mersin’i bir üniversite, üniversiteli öğrenci kenti yapmak istiyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Seçer, Türkiye’nin dört bir tarafından öğrencilerin Mersin’i tercih etmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak çalıştıklarını söyledi. Seçer, öğrencilere yönelik okuma salonu hizmetlerinden de bahsederek, “Öğrencilerimiz gelsinler, orada derslerine çalışsınlar. Çaylarını, kahvelerini de içsinler, afiyet olsun. Tarsus’ta bir nokta da açıldı; Ötüken Park. Bir nokta da Atatürk Parkı’nda şu anda inşaatı devam ediyor, yapılıyor. Kongre Merkezi civarında bir okuma salonumuz var. Marina bölgesinde yine bir okuma salonumuz var. Yine Kültür Park’ta Galatasaray Meydanı’nın olduğu bölgede 24 saat açık olacak olan dijital bir kütüphane yapıyoruz. Türkiye’de örneği olmayacak. Bunları sizler için yapıyoruz. Yeter ki ilim yapalım, irfan yapalım. Başta ülkemizi, insanlığı geleceğe taşıyalım;  huzuru, barışı, kardeşliği getirelim” dedi.

 

YARIŞMA ÇEKİŞMELİ GEÇTİ, KURA ÇEKİMİNDEN MERKEZ ŞUBE ÇIKTI

 

24 soruluk yarışmanın sonucunda 19 soruyu doğru yanıtlayan Merkez ve Tarsus şubeleri, yedek sorulara da aynı yanıtları vererek beraberliği sürdürdü. Meral Seçer’in kura çekimiyle sonuçlanan yarışmanın birincisi Merkez Şube olurken; Tarsus Şubesi ikinci, Gülnar Şubesi ise üçüncü oldu. Kura çekiminin zor bir görev olduğunu belirterek tüm yarışmacıları tebrik eden Meral Seçer, “Kendi ilçelerini temsil edecek yüreklilikle, özveriyle buraya geldiler” dedi.

Birinciliği kazanarak tablet ödülünü alan merkez şube öğrencilerine ödüllerini Meral Seçer verdi. Yarışmanın ikinci ve üçüncülerine de bluetooth kulaklık hediye edildi. İkinciliği alan Tarsus Şubesi öğrencilerine Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Gülcan Kış ve üçüncülüğü kazanan Gülnar Şubesi öğrencilerine ödüllerini Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz verdi.