Pazarda gram dönemi | Güney Gazetesi Mersin

Pazarda gram dönemi

Yüksek enflasyon ve tarımda girdi fiyatlarının artışıyla birlikte sebze ve meyve fiyatları el yakarken, zamlar karşısında vatandaşın alım gücü her geçen biraz daha düşüyor. Pazarcı esnafı, yüksek fiyatlar yüzünden satışlarının durma noktasına geldiğini, vatandaşın gramla ürün aldığını belirtti. Ucuz olur diye pazara gelen vatandaşsa, yüksek fiyatları görünce ya gramla ürün alıyor ya da alışverişten eli boş dönüyor.

Pazarda gram dönemi


MAHMUT SÖNMEZ

 

Artan tarım girdi maliyetleri, yakıt fiyatlarının artışı, zirai don ve sürekli artan enflasyon pazardaki sebze ve meyve fiyatlarına da yansıyor. Pazarda marulun fiyatı 13 lira patlıcanın kilosu 25, biberin kilosu 20, domatesin kilosu 17 lirayı bulunca esnaf ürün satamıyor, alım gücü düşen vatandaş ise pazardan eli boş dönüyor.

 

“VATANDAŞ GRAMLA ALIŞVERİŞ YAPIYOR”

 

Pazarda biber satan Osman Güneş, yüksek fiyatlardan şikayetçi. Halde biberin kilosunun 30 lirayı bulduğunu söyleyen Güneş, “İşlerimiz berbat. Doğru dürüst ne ürün alıyoruz ne de satabiliyoruz. Akşama kadar, üç çeşit biberden birer kasa ancak satabiliyoruz. Eskiden bir günde ortalama yirmi kasa biber satıyorduk. Vatandaş kilo bibere 25 - 30 lira bir nasıl versin. Ramazandayız ama her geçen gün müşteri sayımız düşüyor. Eskiden kilo ile biber alan vatandaş şu an gramla ürün alıyor. Biber fiyatını yüksek bulan vatandaş ya alamıyor ya da 250 gram alıyor, fiyatlardan şikayetçiler” diye konuştu.

 

“HALDE ÜRÜN YOK, FİYAT YÜKSEK”

 

Mersin’in ciddi bir tarım şehri olduğunu ve Türkiye’nin en büyük sebze halinin Mersin’de olduğunu söyleyen pazarcı esnafı Lokman Tekdemir, “Zengin bir tarım şehri olmamıza rağmen, pazarda en ucuz tezgahta domatesin kilosu 17 lira şu an, salatalık 12 lira işlerimiz her geçen gün düşüyor. Fiyat yüksek, vatandaşın alım gücü düşük. Halde ürün yok, ürün az olunca fiyat yüksek oluyor. Ramazan da işler çok iyi olur normalde ama vatandaş pazardan ya eli boş dönüyor ya da eskiden haftalık 4 kilo domates alan vatandaş ya hiç alamıyor ya da yarım kilo alıp gidiyor. En basitinden durumun ne kadar vahim olduğunu görmek istiyorsanız, marulun fiyatına bakın, bir marul şimdi pazarda 13 liraya satılıyor nasıl alsın vatandaş” ifadelerini kullandı.

 

UCUZ OLUR DİYE PAZARA GELDİ ELİ BOŞ DÖNDÜ

 

Pazara haftalık alışveriş için gelen kuaför işletmecisi Hasan Tekinalp, yüksek fiyatlardan dolayı Pazar alışverişini yarım kilo biberle sonlandırdı. Ucuz sebze meyve alabilmek için pazara geldiğini söyleyen Tekinalp, “Ben kuaför dükkanı işletiyorum, esnafım. Pazara marketlerden ucuz olur diye geldim, yarım kilo biberle çıkıyorum. Biber 30 lira, domates 20 lira yüksek fiyatlar karşısında hiçbir şey alamadan pazardan çıkıyorum. Normalde havalar sıcak sebze ve fiyatlarının düşmesi gerekiyor özellikle Mersin’de ama her şey el yakıyor, hiçbir şey alamadım. Bende esnafım aldığımız ürünlere sürekli zam geliyor, masraflarımız artıyor. Pazar alışverişinde bile zorluk çekiyoruz ne diyeceğimi bilemiyorum” dedi.

 

MARULUN TANESİ 13 LİRA

 

Pazarda fiyatı en çok dikkat çeken ürün marul oldu. Geçen sene tanesi 1,5 liraya satılan marulun tanesi şu an pazarda 13 lira. Pazarda kilosu en pahalı ürün 25 lirayla patlıcan olurken, 20 lira biber, 18 lirayla domates patlıcanı takip ediyor. Diğer ürünlerin kilo fiyatı ise şöyle; salatalık 13 lira, Patates 7,5 lira, Soğan 5 lira, Ispanak 10 lira. Karnabaharın tanesi 7 lira, maydanozun demeti ise 3 liradan satılıyor.

BİR TEK LİMON UCUZ

 

Pazarda en uygun ürün ise Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaş yüzünden ihracatı yapılamayan ve dalda kalan limon oldu. Pazarda limonun kilosu 1,5 liradan satılıyor.