Katil hala firarda | Güney Gazetesi Mersin

Katil hala firarda

Mersin 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Seher Aslan cinayetinde yeni gelişmeler yaşandı. Olayla ilgili görülen davanın duruşmasında, Seher’in evine eve zorla giren diğer B.Ş ve C. D hakkında tutukluluk kararının devamına karar verildi. Fail S.S ise hala firar durumda ve mahkeme onun için yakalamanın infazını istedi.

Katil hala firarda


MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Seher Özkurt'un ailesi, tanıklar ve taraf avukatları katıldı. Seher Aslanın yakınlarını temsil eden Av. Berfin Söylemez davayla ilgili açıklamalarda bulundu. Söylemez, “Dosyada iki sanık olan B.Ş ve C.D tutukluydu onlar açısından tutukluluğun devamına karar verildi. Fail S. S’nın yurtdışı bilgisi mahkemede dönen bir konu değil hâlâ firar durumda ve onun içinde mahkeme yakalamanın infazını istedi” dedi.

 

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSAYDI SEHER ARAMIZDA OLACAKTI”

 

Akdeniz Feminist Avukatlar Ağı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Seher’in ölümünden sonra da faili yakalamak için etkin bir soruşturma yürütülemediği gibi failin yurtdışına çıkışı da engellenememiştir. Seher daha önce de şiddete ve tehdide maruz kaldığı için Muş, Mersin ve Ahlat’ta Seyfullah Söylemez’den defalarca şikayetçi olmuş fakat 6284 uygulanmadığı için Seyfullah Söylemez her defasında serbest kalmıştır. Cezasızlıktan da cesaret alan Seyfullah Söylemez, şikâyetlerinden vazgeçmesi için Seher’i silahla tehdit etmiştir. Failin daha önce de Seher’i tehdit ettiğini diğer sanıklar Barış Şimşek ve Cevdet Dinar’da beyan etmişlerdir. Seher’in evinin bulunduğu apartmana 02.20’de giren failler tanık ifadelerine göre 09.00’a kadar evde kalmışlardır. Daha önce 30 kere şikâyet eden ve öldürüleceğini söyleyen Seher’in evinde fail 7 saate yakın kaldığı halde, devlet makamları Seher’in evini kontrol etme gereği duymamışlardır. Biz kadınlar cezasız kalan şiddettin dozunun giderek arttığını sonunda da failin hedef aldığı kadını öldürdüğünü defalarca kez söyledik. Seher’in ölümü de de şiddettin dozu artarak sürmüş ve fail sonunda Seher’i öldürmüştür. Kadınları katleden failler serbest, adli merciler ise kadınların yaşamlarını koruyacak mekanizmaları işletmiyor. Yasalar uygulanana, şiddeti önleyecek adımlar atılana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

OLAY GEÇMİŞİ

 

Olay, 2 Ekim 2020 tarihinde merkez Yenişehir ilçesi Batıkent Mahallesinde yaşandı. Olay günü fail S.S, gece saat 02:00’da iki arkadaşı ile Seher Aslanın yaşadığı eve zorla girerek, Seher Aslan ve kızını bağlayarak alıkoymuş, daha sonra Seher Aslanın komşulardan yardım istemesi üzerine S.S tarafından altı kere tabancayla ateş edilerek öldürüldü.