Buray’ın Toroslar’a maliyeti 436 bin liraymış! | Güney Gazetesi Mersin

Buray’ın Toroslar’a maliyeti 436 bin liraymış!

Toroslar Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda ortam gerildi. CHP’li Meclis üyesi Eren Türker, belediyenin yaptığı bir projenin bütçesinin yarısını reklama harcadığını, sanatçı Buray’a bir konser için normal ücretin çok üzerinde olacak şekilde 436 bin liralık konser ücreti verildiğini söyledi. MHP’li Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise “Bizim belediyemizde kızımıza, oğlumuza, yeğenimize ihale verdiğimizi duyamazsınız ama başka belediye başkanlarımızda bunları görürsünüz. Burada gösterdiğiniz tavrı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ki denetim raporunda da sizlerden bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Buray’ın Toroslar’a maliyeti 436 bin liraymış!

MAHMUT SÖNMEZ

 

Toros Belediyesi’nin Meclis gündeminde 2021 yılı gelir gider bütçesi vardı. Verilen bilgilere göre belediye 30 milyon lira karda ama muhalefet meclis üyeleri yapılan gereksiz harcamalardan şikayetçi.

Toroslar Belediyesi Encümen üyelerinin seçimi için oylama yapıldı. Yapılan oylama sonunda MHP Belediye meclis üyeleri Ömer bilgin 25 oy, İsmail Gül 24 oy, Salih Baysal 22 ile encümen üyesi olarak seçildi.

İmar Bayındırlık, Çevre ve Sağlık, Gençlik ve Spor, Eğitim kültür sanat ve sosyal işleri, Tarım orman ve hayvancılık işleri , Kadın Erkek Eşitliği komisyon üyeler de belirlendi. İlgili komisyonlara CHP’den 2, MHP’den 2, AKP’den ise birer belediye meclis üyesi seçildi. Seçilen üyeler ilgili komisyonlarda bir yıl  görev alacak.

Ardından Belediyenin gelir – gider bütçesi açıklandı. Verilen bilgilere göre 2021 yılında Toroslar Belediyesi’nin geliri 317 milyon, gideri ise 285 milyon olarak açıklandı. Atsız Afşın Yılmaz, 2021’de 30 milyon lira gelir fazlası verdiklerini ve belediye belirlemiş oldukları hedeflerin yüzde doksanını yakaladıklarını söyledi.

 

“GÖNÜL BAĞI PROJESİNİN BÜTÇESİNİN YARISI REKLAMA VERİLMİŞ”

 

Türker Belediye’nin pandemi döneminde hayata geçirdiği 8,5 milyon bütçeli Gönül Bağı projesinin 3,5 milyonunun reklama harcandığını söyledi. Gönül bağı projesi hakkında da konuşan Türker, “Bu projede yaklaşık 8,5 milyon lira civarı bir gider var. Bunun üç buçuk milyon lira kadarı reklam gideri. Burada bütçenin neredeyse yarısı reklama verilmiş ve görünen o ki hor kullanılmış. Bu para reklama verileceğine ihtiyaç sahibi vatandaşa yardım olarak verilebilirdi. Herhalde Gönül Bağı da kopmuş bildiğim kadarıyla, proje sonlandırılmış. Bu harcamalarla kopması da normal. Bütün meclisin övdüğü ve destek verdiği bir projeydi, mali kontrolünün sağlanması şartıyla tekrar başlanmalı diyorum” diye konuştu.

Türker, pandemi sürecinde yapılan 14 ihaleden 7’sinin açık ihale, 7’sinin pazarlık usulü ihale olacağının açıklandığını ancak tüm ihalelerin pandemi gerekçesiyle pazarlık usulü ihaleye çevrildiğini de kaydetti.

 

436 BİN LİRALIK BURAY KONSERİNE TEPKİ

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleştirilen Buray konserine de değinen Türker, “29 Ekim’de yapılan konserde gelen sanatçıya ödenen parada da bir sıkıntı var. Ben kendim gelen sanatçının danışmanını aradım bir belediye adına fiyat aldım. Telefonda bize verilen fiyatla bu sanatçıya verilen para arasında büyük bir uçurum var. Toroslar Belediyesi olarak 29 Ekim’de konser veren sanatçı Buray’a 436 bin lira para vermişiz. Bu gerçekten çok uçuk bir rakam” ifadelerini kullandı.

 

‘AKRABALARINA İHALE VEREN BELEDİYE BAŞKANLARI’

 

Türker’e cevap veren Atsız Afşin Yılmaz, yaptıkları ihalelerde mevzuata uygun olduğunu, belirtti.  Eksiklerinin olabileceğini söyleyen Yılmaz, “Eksiklerimiz olabilir, biz belediye olarak pandemi de çok aktif çalıştık. Pandemi döneminde birçok çalışma yaptık, 17 günlük kapanmada seferberlik ilan ettik. Buradan başlayarak yaptığımız Gönül Bağı projesini başlattık. İhale süreçleri 45 gün ama biz acil yapılması gereken satın almalar vardı ve yaptık. Pandeminin bahane edilmesi sözünü kabul etmiyorum. Bizim belediyemizde kızımıza, oğlumuza, yeğenimize ihale verdiğimizi duyamazsınız ama başka belediye başkanlarımızda bunları görürsünüz. Burada gösterdiğiniz tavrı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ki denetim raporunda da sizlerden bekliyoruz” dedi.

 

 

Yalan haber mahkemeden döndü

 

2019 yerel seçimleri öncesi Sabah Gazetesi ve birçok ulusal gazetede CHP Toroslar Belediye Meclis üyesi Hıdır Berk ve Mersin’de siyasi faaliyet gösteren birçok kişi hakkında terörle iltisaklı olduklarına dair haberler çıkmıştı. Berk, yapılan haberden ötürü Sabah gazetesine açtığı davayı kazandı. Hakim Sabah’ı 5 bin liralık manevi tazminata mahkum etti.

Berk, Toroslar Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısında terörle iltisaklı olduğuna dair haber yayınlayan Sabah gazetesine açtığı manevi tazminat davasını kazandığını açıkladı.

Meclis toplantısını dava dosyasını getiren Berk, “Davanın sonunda hakim, haberi yapan gazetenin şahsımın kişilik haklarına saldırdığını beyan etti. Şahsıma yaptıkları terörle iltisaklı iddiasının iftira ve yalan olduğu tescil edildi. Ayrıca mahkeme bu gazeteyi manevi 5 bin liralık manevi tazminata mahkum etti” dedi.

 

“İFTİRALARI HUKUKÇA TESCİLLENDİ”

 

Yapılan haberin yalan olduğunun mahkeme tarafından tescillendiğini söyleyen Berk, “2019 yerel yönetimler seçimlerinde meclis üyesine aday olurken seçim sürecinde bir sabah kalktık ve baktık ki ulusal birçok gazete ve kanalda Mersin’de bulunan ben ve benim gibi yerelde siyaset yapan birkaç arkadaşım hakkında terörle iltisaklı olduğumuza dair asılsız haberler yer almış. Çıkan bu asılsız haberlere karşın ben de Sabah gazetesi başta olmak üzere birkaç gazeteye dava açtım. Dava sonucu şu an elimde ve bu davayı kazandım. Bu iftiraların ve karalamaların yanlış olduğu hukukça da tescil edilmiş oldu” dedi.

 

“BİZE YAPILAN ŞU AN MUHALİF BELEDİYE ÇALIŞANLARINA YAPILIYOR”

 

Kendilerine o zaman yapılan terörle iltisaklı iddialarının şu an muhalif belediye çalışanlarına yapıldığını söyleyen Berk, “Bize yapılan şeyin şimdi muhalefetin elinde olan bazı belediye çalışanlarına da yapılmak istendiğini ve bu mesnetsiz iftiralarla işlerinden atılmak istendiklerine şahit oluyoruz. İltisaklı kavramının kendi zaten hukuki değildir, delili ve kanıtı görmezden gelmedir. Tamamen güvenlikçi bir yönetim anlayışı ile iltisaklı kelimesi baz alınarak hukuka aykırı bir şekilde insanlar işlerinden edilmek isteniyor ve ister istemez hayatlarını kötü bir şekilde etkileyip tesir ediyor. Bu ve benzer anlayışlara karşı hem siyasal olarak hem de hukuksal olarak mücadelemiz sürecek” dedi.