Ünlü Ozan Aşık Veysil Mersin’de anıldı | Güney Gazetesi Mersin

Ünlü Ozan Aşık Veysil Mersin’de anıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, Sivrialan Mersin Oluşumu’nun düzenlediği ’Aşık Veysel’i Anma Gecesi’ne ev sahipliği yaptı.

Ünlü Ozan Aşık Veysil Mersin’de anıldı


'Aşık Veysel Anma Haftası’nda düzenlenen anma gecesine usta ozanın sevenleri yoğun ilgi gösterdi. Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki etkinlikte, belgesel gösteriminin ardından Halk Müziği Korosu, Aşık Veysel’in torunu Filiz Şatıroğlu Arıkan ve Görkem Gürlevik usta ozanın türkülerine ses verdi. Aşık Veysel’in yanı sıra Aşık Mahsuni Şerif, Neşet Ertaş ve Ozan Emekçi gibi usta isimlerin türküleri de salonda yankı buldu.

 

“BU ETKİNLİĞİN PAYDAŞI OLMAMIZ BİZLER İÇİN ONUR VE GURUR VERİCİ”

Büyükşehir Belediyesi Kültür Tesisleri Şube Müdürü Ozan Soydan, etkinliğin paydaşı olmaktan onur duyduklarını belirterek, “Bu anlamlı günde Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Sivrialan Mersin Oluşumu’na destek vermek istedik. Kültür şehri Mersin’de değerli ozanlarımıza Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman kapımızı açtık. Bu etkinliğin bir paydaşı olmamız da bizler için onur ve gurur verici" dedi.

 

“2009’DAN BU YANA HER SENE AŞIK VEYSEL ANMALARINI YAPIYORUZ”

Sivrialan Mersin Oluşumu Başkanı Turgay Altıner, oluşumun 2009 yılında kurulduğunu belirterek, “O yıldan bu seneye kadar her sene düzenli olarak Aşık Veysel anmalarını yapıyoruz. Sadece pandemi döneminde bir-iki sene mecburen yapamadık. Pandeminin hafiflemesiyle bu sene Aşık Veysel anmasını Mersin Büyükşehir Belediyesi ile beraber tekrar yapıyoruz” diye konuştu.

 

“DEDEMİN VE ONUN NEZDİNDE TÜM OZANLARIMIZIN RUHLARI ŞAD OLSUN”

Aşık Veysel’in oğlu Bahri Şatıroğlu’nun kızı Filiz Şatıroğlu Arıkan ise her yıl düzenledikleri anmada dedesini yad ettiklerini söyledi. Vakitlerini ayırıp bu yılki anma etkinliğine gelen dinleyicilere teşekkürlerini sunan Arıkan, şunları söyledi:

“Dedem şiirlerinde birçok felsefi görüşe, aşka, sevgiye, birliğe, barışa yer vermiştir ve bize yol göstermiştir. Biz de dedemin bu yol gösterici dizelerini her yıl onu yad ederken halkımızla paylaşıyoruz. Öğüt alırlar, almazlar o halkımızın takdiridir. Torunu olarak da büyük bir misyon taşıyorum. Yüküm çok ağır. Bu ağırlık duruşuma, davranışıma, yaşam tarzıma yansıyor. Layık olduğumu düşünüyorum, elimden geldiğince dedemi temsil etmeye çalışıyorum." (Haber Merkezi)