“Asgari ücrete yapılan zammın bir anlamı kalmadı” | Güney Gazetesi Mersin

“Asgari ücrete yapılan zammın bir anlamı kalmadı”

Yeni yılda yüzde 50 oranında zam yapılan asgari ücreti 4 bin 253 liraya çıkmıştı ancak yılın ilk 2 ayında yapılan zamlarla asgari ücret enflasyon karşısında eridi. Asgari ücretin enflasyon karşısında erimesinin ardından AKP cephesinden yeni bir zam hazırlığı yapılacağı sinyali verildi. DİSK’e bağlı Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, her yıl asgari ücretlinin enflasyon karşısında ezildiğini ifade ederek, “Hayat pahalılığın karşısında asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki zammın bir anlamı kalmadı. Türkiye’de hiçbir fiyat yerinde durmadığı için ikinci kez zam yapılıyor” dedi.

“Asgari ücrete yapılan zammın bir anlamı kalmadı”


MAYSA DERYAYEVA

Göksoy, “Türkiye’deki geçen yılın enflasyon oranı yüzde 50’in üzerinde ve buda biz asgari ücretler le her sene enflasyon altında ezildik. İşçi her asgari ücret belirlemesinde sonra geçim sıkıntısı geçiriyor ve yaşanmaz hale geldi. Asgari ücret belirlendiği zaman insanların insanca yaşanılabilinir ücret belirlenmesi gerekiyor. Bu ülkede yoksulluk ve açlık sınırı asgari ücretinin üstünde. Asgari ücret bugünkü koşullarda 7 bin 500 liradan az olmaması gerekiyor. Temmuzda yapılan enflasyon ve akaryakıt, elektriği, doğalgazı, temel gıda ürünlerine ne zam gelir bilemez ama bunları hesaba katarak, o günün koşullarında ezdirmeden temel ihtiyaçlarını karşılayabilir bir ücret olması gerekiyor.  Yoksa yüzde 20 oranındaki zam enflasyonun altında kalacaktır” diye konuştu.

 

 

“ASGARİ ÜCRETİNİN AÇLIK SINIRI ALTINDA OLMASI ÇELİŞKİDİR”

Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu belirten Göksoy, “Yıl başında asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapıldı ama doğalgaza, elektriğe yüzde 120 oranında zam yapıldı. Hayat pahalılığın karşısında asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki zammın bir anlamı kalmadı.  Türkiye’de hiçbir fiyat yerinde durmadığı için ikinci kez zam yapılıyor.  İşçi, emeklinin yaşamanı idame edebileceği, açlık ve yoksulluk sınırının ortalaması alıp öyle bir ücreti reva görürler ki insanlar rahat nefes alsınlar yoksa açlık sınırın 5 bin lirayken asgari ücretin 4 bin 250 olması büyük bir çelişkidir” ifadelerini kullandı.

 

 “ASGARİ ÜCRETİ SON İKİ AYDA YÜZDE 20 ORANINDA ERİDİ”

Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erkan Aktaş’a Temmuz ayında yapılması beklenen yeni zam hakkında konuştuk.

 

 

Aktaş, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayının enflasyon oranı belli olmadan bir oran söylemenin doğru olmadığı söyledi. Yıl başında beri asgari ücretli çalışanın maaşının yüzde 20 oranında eriğini ifade eden Aktaş, “6 aylık enflasyon oranı ne kadar geçtiyse o kadar farkı Temmuz ayında ödeyebilirler. Ocak ve Şubat ayında toplam enflasyon oranı yüzde 20 olarak açıklandı. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında yüzde 30’u geçerse enflasyon oranı ek bir zam gündemde olabilir.  Önümüzdeki dört ayın enflasyon oranını bilmeden yapılacak zam oranını söylemek doğru olmaz.  Yıl başından bu yana asgari ücretlinin maaşı yüzde 20 oranında eridi. ENAG olmasaydı TÜİK’in açıkladığı Ocak ve Şubat ayı enflasyon oranı bu kadar yüksek olmayacaktı” dedi.