Arkeoloji Müzesinde buluştular | Güney Gazetesi Mersin

Arkeoloji Müzesinde buluştular

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Göç Örgütü iş birliğiyle göçmen topluluklara yönelik hizmet veren Sosyal Uyum Merkezi, sosyal uyumu güçlendirmeye yönelik çalışmalara devam ediyor. Bu çerçevede, göçmen ve Mersinli topluluktan oluşturulan katılımcılar, Mersin Arkeoloji Müzesi’ni gezdi. Bu sayede birbirini hiç tanımayan insanlar arasında bir köprü kurularak, kaynaşmaları sağlandı.

Arkeoloji Müzesinde buluştular


Göçmen ve ev sahibi topluluğu bir araya getiren birçok uyum faaliyeti gerçekleştirilen Sosyal Uyum Merkezi’nde, bu kez de göçmen topluluğa içinde bulundukları toplumu tanıtıp, adaptasyon süreçlerine katkı sağlanması amaçlandı. Gezi sayesinde birbirini hiç tanımayan insanlar arasında bir köprü kurularak, kaynaşmaları ve paylaşımda bulunmaları sağlandı.

 

“AMAÇ KAYNAŞMAYI SAĞLAMAK”

 

Sosyal Uyum Merkezi’nde Sosyolog olarak görev yapan Nazire Büyükgürses, gerçekleştirilen ziyareti değerlendirirken, “Burada geçmişe güzel bir yolculuk yaptık. Merkezimizde, kapasite geliştirme eğitimlerimiz, sinema, tiyatro etkinliklerimiz, sanat atölyelerimiz gibi etkinliklerimize çok önem veriyoruz. Çünkü göçmenlerle birlikte ev sahibi topluluğun birbirini anlamasını çok önemsiyoruz. Kaynaşmayı ve göçmenlerin içinde bulundukları toplumu iyi anlamalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Adaptasyon sürecini hızlandırmayı, ev sahibi toplulukla aralarında bir köprü kurmayı ve birbirlerini anlamalarını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Katılımcıların geziden keyif aldığını ve bir daha ne zaman geleceklerini konuştuklarını anlatan Büyükgürses, “Ev sahibi toplulukla göçmenler arasında bir kaynaşma ve paylaşım da oldu. Normalde hiçbir etkileşim içerisinde olmayan kişilerin birbirlerini bu şekilde anlamalarını da sağlamış olduk” diye konuştu. Büyükgürses, yakın zamanda da çocuklar için tiyatro ve sinema etkinliği düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

 

“SOSYAL UYUM MERKEZİ BU 2 TOPLUM İÇİN BİR KÖPRÜ OLACAK”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Sosyolog ve Tercüman olarak görev yapan Ghaid Nassif, “Özellikle Sosyal Uyum Merkezi için çok önemli bir etkinlik. Sosyal Uyum Merkezi’nin zaten amaçlarından biri, gelen toplum ve kabul eden toplum arasındaki uyumu sağlamak. Bu yüzden bugün geleceği tanımak için aslında geçmişe biraz gitmemiz gerekebilir. Bu yüzden burada olmamız çok önemli. Gelecek süreç için özellikle uyum konusunda büyük bir katkısı olacağını düşünüyorum” dedi. Katılımcıların geziden mutlu ayrıldıklarını da vurgulayan Nassif, “Birlikte olmalarının yavaş yavaş aralarındaki duvarları yıkacağını düşünüyorum. Sosyal Uyum Merkezi bir köprü olacak bu 2 toplum için. Kaynaşma konusunda büyük bir katkısının olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

 

“Göçmen arkadaşlarımızla kaynaştık”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde üniversiteye hazırlanan Yaren İlhan, Uyum Merkezi’nin düzenlediği etkinliğin önemli olduğunu vurgulayarak, “Mersin’in tarihini öğrenmiş olduk. Göçmen arkadaşlarımızla kaynaşmış olduk. Katkı sağladık birbirimize. Bence faydalı bir etkinlik oldu. Çünkü bilmediğimiz şeyler ortaya çıktı ve onlar da bence hayatlarına katkı sağlayacak şeylerle karşılaştılar” dedi. (Haber Merkezi)

 


  Arkeoloji Müzesinde buluştular