Yağlar nereye gidecek? | Güney Gazetesi Mersin

Yağlar nereye gidecek?

Rusya’dan yola çıkan ayçiçek yağı yüklü gemi Mersin Limanına ulaştı. Ulaştırma Bakanlığının, haber ajanslarının günlerdir adım adım takip ettiği geminin getirdiği ay çiçek yağları, antrepo sahasına alındı. Mersin menşeili bir ihracat firmasının sipariş ettiği ayçiçek yağının akıbeti ise belirsiz. Sipariş eden firma normalde 77 ülkeye yağ ihraç eden bir ihracatçı konumunda. Firmanın ay çiçek yağı bugüne kadar iç piyasada çok yaygın bir satış grafiği göstermedi. Bir kesim, Rusya’dan gelen ayçiçek yağının ihracata gönderileceğini iddia ederken bir kesim “Burada işlenecek ve iç piyasaya sürülecek” diyor.

Yağlar nereye gidecek?


ABİDİN YAĞMUR

 

Rusya’nın Yisk Limanı'ndan 9 Mart'ta çıkış yapan 6 bin 99 ton ayçiçek yağı yüklü Lilac isimli gemi dün sabah Mersin Limanına ulaştı ve yükünü teslim etti.

Ayçiçek yağının alıcısı konumunda olan firmanın Mersinli ihracatçı bir firma olan AVES olduğu öğrenildi.

 

YAĞI SİPARİŞ EDEN FİRMA İHRACATÇI

 

Petrol ve gıda alanında faaliyet yürüten AVES, aynı zamanda kendi tesislerinde ayçiçek yağı da üretiyor.

Firmanın Safya adı verilen bir yağ markası da var ancak bu marka Türkiye’de pek yaygın değil. Belli başlı marketlerde satılan Safya daha çok ihracata yönelik bir ürün.

Firmanın internet sitesinden edinilen bilgiye göre ayçiçek yağı ve diğer gıda ürünleri  bölge ülkelerine ihraç ediliyor.

Firmanın ihracatçı olması Rusya’dan gelen yağın Irak’a gönderileceği yönündeki savları destekler nitelikte ancak geminin rotasını sürekli kamuoyuyla paylaşan ilgili bakanlıklar bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. Yani Rusya’dan gelen bu ilk parti yağın ihracata mı gideceği yoksa iç piyasaya mı sürüleceği henüz beli değil.

 

“İŞLENİP İÇ PİYASAYA VERİLECEK”

 

Ulaştırma Bakanlığı, dün limana ulaşan yağ yüklü geminin yanı sıra 9 geminin daha Türkiye’ye yağ getireceğini açıklamıştı.

Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci, ithal edilen yağların işlenip iç piyasaya sürülmek üzere getirildiğini söyledi.

Değirmenci, “Gelen yağlar daha önceden üretim programlarında var olan ürünlerdi. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan dolayı bir duruldu. Gelen yağlar üretime girecek, iç piyasaya sunulacak. Şu an ihracatla ilgili kısıtlama bitmiş değil. Yağlar fabrikaya işlenmek için girecek daha sonra iç piyasada satılacak” dedi.

 

YAĞ FİYATLARI DÜŞER Mİ?

 

Peki, Rusya’dan gelen bu yağ takviyesi Türkiye’de yağ fiyatlarına etki edecek mi, fiyatlar düşecek mi? Değirmenci bu konuda iyimser değil. Değirmenci şunları söyledi:

“Arz talep dengesi son birkaç hafta içerisinde bozuldu. Ondan dolayı yağ fiyatları dünyada ve ülkemizde yükseldi Girdi maliyetleri, akaryakıttaki artışlar, nakliyenin yükselmesi gibi etkenlerden dolayı tüm gıda ürünlerinde artış söz konusu olacaktır. Toplu olarak bunlar da indirim olmadığı için fiyatları çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Yağ geliyor ama girdi maliyetleri, akaryakıt maliyetleri, aynıyken bu fiyatların düşmesini nasıl bekleyebiliriz?”