Kıyamet senaryosuyla nükleeri savundu | Güney Gazetesi Mersin

Kıyamet senaryosuyla nükleeri savundu

AKP’li belediye meclis üyesi Aysel Mavioğlu Öner, Akkuyu Nükleer Santralini savunmak için bilimkurgu filmlerini aratmayan bir kıyamet senaryosu çizdi.

Kıyamet senaryosuyla nükleeri savundu


ABİDİN YAĞMUR

AKP’li belediye meclis üyesi Aysel Mavioğlu Öner, Akkuyu Nükleer Santralini savunmak için bilimkurgu filmlerini aratmayan bir kıyamet senaryosu çizdi. Öner, güneş enerjisi tarlalarının güneş olmazsa çalışmayacağını, rüzgar durursa rüzgargüllerinin dönmeyeceğini, ırmaklar ve göller kurursa hidroelelektrik santrallerinin çalışmayacağını belirtti ve “Napcaz? Onun için en güvenlisi nükleer” dedi. Öner’in dikkat çektiği doğa olaylarının yaşanması zaten dünyanın sonunun geldiği anlamını taşıyor.

Akdeniz Belediye Meclis toplantısında, Emek Partili meclis üyesi Halil Kara Fukuşima Nükleer Santral felaketinin yıldönümü nedeniyle nükleer enerjinin daha önce yaşattığı zararlara dönük açıklama yaptı. Akkuyu Nükleer Santralinin yapılmasına yönelik eleştirilerde de bulunan Kara’ya AKP meclis üyesi Aysel Mavioğlu Öner karşılık verdi.

Akkuyu Nükleer Santrali desteklediğini ifade eden Öner, bu düşüncesini değerlendirmek için kıyamet senaryosu çizdi. Öner şunları söyledi:

“Öyle bir dünya yok ya sayın meclis üyem. Türkiye’nin enerji ihtiyacı artıyor. Enerji kaynaklı olarak dünya savaşları çıkıyor. Mevcutta Ukrayna ile Rusya burnumuzun dibinde. Herkes oradaki savaşın neyden çıktığını biliyor. Almanya yeşil enerjiye dönüşümü evet istedi, nükleer santraller kapatılsın denildi ama son Ukrayna krizinden sonra nükleer santrallerle devam edilmesi gerektiği kararı aldı. İsviçre bir avuç ülke 32 tane nükleer santral var. Avrupa’da kaç tane nükleer santral var, kaç tanesiyle ilgili inşaatın devam etmesi kararı alınmış bunlara bakmak lazım. Türkiye yüzde 80 enerjide dışarıya bağımlı bir ülkeyse ve bir nükleer santral enerji ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayacaksa… Rüzgar esmezse rüzgargülü dönmez, güneş olmazsa güneş tarlalarında enerji üretilmez, yağmur yağmaz, ırmaklarda göllerde su da olmazsa oradan da elektrik üretilmez. Ne yapacağız? Politika değil ki. Doğanın gerçekleri var. Bugün yağmur yağsın yarın yağmasın diyebilir misiniz? Bunların tek tek değerlendirilmesi lazım. Herkes elektrik faturalarından şikayetçi. Nükleer santral bu ülke için gerekli. Bir değil, birkaç tane yapmak lazım.”