“AKP RUSLARIN SICAK DENİZLERE İNME HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ” | Güney Gazetesi Mersin

“AKP RUSLARIN SICAK DENİZLERE İNME HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

“AKP RUSLARIN SICAK DENİZLERE İNME HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

MAHMUT SÖNMEZ

 

Meclis’te Nükleer Düzenleme Kanun Teklifi görüşmeleri yapılırken, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Rusların AKP sayesinde sıcak denizlere inme hayallerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Antmen, “Rus Çarları, SSCB bile Rusların sıcak denizlere Akdeniz’e inme hayallerini gerçekleştiremedi ama siz yaptınız ve onlara Akkuyu’da bir askeri liman verdiniz tebrikler!” dedi.

 

“RUSLARA ASKERİ LİMAN VERDİNİZ”

 

Meclis Genel Kurulunda yoğun tartışmalara neden olan Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi’nin birinci bölümü önceki gece kabul edildi. Alpay Antmen, genel kurulda yaptığı konuşmada Mersin Akkuyu Nükleer santrali sayesinde Rusların AKP eliyle sıcak denizlere indiğini ifade etti. Antmen “Rus Çarları, SSCB bile Rusların sıcak denizlere Akdeniz’e inme hayallerini gerçekleştiremedi ama siz yaptınız ve onlara Akkuyu’da bir askeri liman verdiniz tebrikler. Ayrıca yapılan Anlaşma gereğince Ruslar 15 yıl boyunca ürettiği elektriğin yarısını bugünden yaklaşık 3 kat pahalıya 12,35 Cent fiyattan bize satacak. O zaman elektriğe %300 zam mı yapacağız? Yoksa farkı Devlet sübvanse mi edecek? Bunu düşünmediniz bile değil mi?” ifadelerini kullandı.

 

HALK SAĞLIĞINI TEHLİKEYE SOKACAK

 

CHP’li Vekil, Akkuyu Nükleer Santralinin çalışmaya başlaması sonrası bölge halkının kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtti. Antmen “Nükleer Santraldeki radyoaktif ışımalar o bölgede halk sağlığını tehlikeye sokacak, doğa ve çevre zarar görecek, Mersin turizmi ve tarımı ağır darbe alacak” dedi.

Genel Kurulda Akkuyu’daki santralin ülkenin yüzde 10 elektriğini karşılayacağını söyleyen Alpay Antmen “Türkiye’de iletim hatları kaçak kaybı bu %10 kadardır. İletim hatlarına o beşli çeteniz bakım yapsın Akkuyu’nun elektriğine gerek kalmaz” ifadelerini kullandı.