“Oyalama değil, hakkımızı istiyoruz” | Güney Gazetesi Mersin

“Oyalama değil, hakkımızı istiyoruz”

Sağlık çalışanları, ekonomik ve sosyal taleplerine dikkat çekmek için 14, 15 ve 16 mart günlerinde iş bırakma eylemi yapacak. Büyük grev öncesinde hükümeti bir kez daha uyaran sağlık örgütleri, “Oyalama değil, hakkımızı istiyoruz” mesajı verdi.

“Oyalama değil, hakkımızı istiyoruz”


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Tabip Odası, SES Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş, Birlik  Dayanışma Sendikası,   Hekim Birliği Sendikası, Mersin Aile Hekimleri Derneği 14, 15 ve 16 mart günlerinde yapılacak iş bırakma eylemiyle ilgili açıklama yaptı.

Sağlık örgütleri adına hazırlanan açıklamayı okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen,  “Dünyada ve Türkiye’de, milyarlarca insanın çalışma ve sosyal hayatını etkileyen, sağlığını bedenen ve ruhen sarsan, hepsinden önemlisi milyonlarca kişinin yaşamına mal olan bir pandeminin iki yılını geride bıraktık. COVID-19 pandemisi döneminde yönetme yetkisine sahip olanların yapamadıklarından kaynaklanan önlenebilir ölümler yaşanırken, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları sonucunda pandeminin daha da yıkıcı olmasının önüne geçildi. Pandemi herkese hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ne kadar yaşamsal ve önemli bir iş yaptıklarını gösterdi” dedi.

 

“TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

 

Bu süreçte ekonomik krizin derinleştiğini, çalışma koşullarının daha da zorlaştığını, ekonomik haklarının giderek gerilediğini kaydeden Antmen, “İşlemeyen ve sağlıksızlık üreten sağlık sisteminin tüm yükünü bizler çekiyor ve emeğimizin karşılığını alamadan her geçen gün umutsuzluğa sürükleniyoruz. Ancak yaşadıklarımızın kader olmadığını biliyoruz. Bir kez daha, başta TBMM olmak üzere etkili, yetkili olan herkese sesleniyoruz; emeğimizin karşılığını alamadığımız, tüketen çalışma koşullarına, sağlık alanında yaşanan şiddete tek bir gün bile tahammülümüz kalmadı.  Emeğimiz için, haklarımız için, acil taleplerimize yönelik adım atılmaz ise 14-15 Mart Pazartesi ve Salı günleri tüm Türkiye’de, bütün sağlık kurumlarında büyük grevde olacağımızı, 16 Mart’ta sağlık örgütlerimizin hem haklı hem meşru olarak yapacakları grev etkinliğini de tüm gücümüzle destekleyeceğimizi ilan ediyoruz. Tek bir meslektaşımız hakkında dahi işlem başlatılmasına göz yummayacağımızın bilinmesini isteriz. Eylemimizin haklılığı da meşruluğu da yasallığı da açıktır. Tıpkı 15 Aralık ve 8 Şubat’ta olduğu gibi grevimizi en güçlü şekliyle gerçekleştireceğiz. 14 Mart Tıp Bayramı’na doğru giderken taleplerimizin acilen karşılanmasını istiyoruz. Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz. Yaşama adanmış bir mesleğin mensupları olarak hakkımızın gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim” diyerek mücadelemize devam edeceğiz. Herkesi bu mücadele de yanımızda olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Sadece 1 ayda 197 hekim ülkeyi terk etti

 

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, hekimlerin Türkiye’den ayrılma eğilimine de dikkat çekti.

Pandemi döneminde önlenebilir ölümlere ve 550 sağlık çalışanının ölmesine neden olanların sağlıkçılara sağlık hakkının gerekliliklerinden bahsedemeyeceğini ifade eden Antmen,  “2021 yılında 1805, sadece 2022 Ocak ayında 197 hekimin yurt dışına gitmesine neden olanlar bize yasaları, Anayasayı öğretemez. Görev eylemlerimiz daha sağlıklı bir toplum, halk sağlığının öncelendiği sağlık politikaları içindir” ifadelerini kullandı.