“Mersin’e ihanet içindeler” | Güney Gazetesi Mersin

“Mersin’e ihanet içindeler”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Antmen, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in gece gündüz çalışarak halkın yardımına koştuğunu ancak Belediye Meclisi’nde çoğunluğu oluşturan Cumhur ittifakına mensup AKP’li ve MHP’li üyelerin bu hizmetleri engellemek istediğini belirtti.

“Mersin’e ihanet içindeler”

Alpay Antmen açıklamasında Mersin’de birçok yatırım projesinin hayata geçtiğini ve metro başta olmak üzere birçok projenin de devam ettiğini kaydetti.

Antmen,  “Defalarca Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin AKP’li ve MHP’li üyeleri tarafından borçlanma talebi reddedildi ama en son bir şey yaptılar ki bunun izahı da yok. Mersin’de 100 yıllık bir rüya olan metro hayata geçmeye başladı. Ancak Mersin'i ulaşımını rahatlatacak metro projesinin finansmanı için gerekli borçlanma talebi tıpkı İstanbul'da olduğu gibi Mersin Büyük Şehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu oluşturan Cumhur ittifakına mensup AKP’li ve MHP’li üyeler tarafından reddedildi. Cumhur İttifakı Mersin’e ihanet içinde” dedi.

 

“MERSİN’DE KADINLARIN, GENÇLERİN, ÇİFTÇİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR”

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in açıklamalarından satırbaşları şöyle: “Mahalle mutfakları ile ekonomik durumu zorda olan Vatandaşlarımıza 3,5 Liraya 3 kap yemek hizmetinden tutun da tarımsal ve hayvancılık alanlarında Köyden göçü önlemek için küçükbaş, büyükbaş hayvan, kaz , fide  tohum , ekipman desteğine kadar; yaşlı ve muhtaçlara evde bakım hizmetine kadar pek çok sosyal yardım yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezlerinde 4 bin 318 öğrenci, 2 bin 500 LGS öğrencisi ücretsiz kurs veriyor. Bu binlerce öğrencimiz ve Halk karttan yardım yapılan 12 bin 715 ailenin çocuklarının sınav ücretlerini Mersin Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. Bu Türkiye’de bir ilktir.  Bu arada 12 bin 715 aileye Halkkart aracılığıyla yardım yapıldığını ve bu yardımların Mersin esnafından alışverişte kullanıldığını da hatırlatmak istiyorum. Mersin’de kadınların, gençlerin, çiftçilerin, esnafın yüzü gülüyor”

 

 

“HEM HİZMET EDEN HEM BORCUNU ÖDEYEN BELEDİYE”

 

“Bu arada tüm bu yatırımlar, sosyal yardılar ve hizmetler devam ederken Mersin Büyükşehir Belediyesinin geçen dönemden gelen 2 milyar 246 milyon TL borcunun yarıya yakını da ödenmiş durumda keza MESKİ’nin yine geçen dönemden devralınan borcunun da yaklaşık yarısı devam eden tüm yatırımlarına rağmen ödenmiş durumdadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi tüm bu sosyal yardımları yaparken, yatırımları hızla tamamlarken, özellikle yeni yatırımlar yapmak ve eski dönemdeki yüksek faizli borçları faiz yükünü azaltmak için Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinden defalarca borçlanma talebinde bulundu, ucuz krediler için yetki istedi ve fakat Meclisin AKP’li ve MHP’li, üyeleri her seferinde bu talepleri reddettiler. Ama onlar ne yaparlarsa yapsınlar Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Vahap Seçer’in Mersin’e hizmet etmesinin önünde engel olamayacaklar.” (Haber Merkezi)