Büyük proje, kuru inat! | Güney Gazetesi Mersin

Büyük proje, kuru inat!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, metro projesi yapımında kullanılacak 2 milyar 489 milyon 543 bin liralık kaynağın kredi ya da tahvil ihracı yoluyla temini için belediye meclisinden yetki istedi. Başkan Seçer, yetkiyi alsa bile bürokratik işlem ve prosedürlerin en az 1 yıl süreceğine dikkat çekti ve parayı en erken gelecek yıl bu zamanlar kullanabileceklerini vurguladı. Ancak AKP ve MHP grubu, “Önce işe başlayın, iş ilerlerse borçlanma yetkisini veririz” görüşünü ortaya attı. Seçer’in metro projesi için borçlanma talebi de Cumhur İttifakına takıldı.

Büyük proje, kuru inat!


ABİDİN YAĞMUR

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin Şubat ayı olağan toplantısının ikinci birleşimi Başkan Vahap Seçer’in yönetiminde yapıldı.

Meclisin en önemli gündem maddesi,  metro projesi yapımında kullanılacak 2 milyar 489 milyon 543 bin liralık kaynağın kredi ya da tahvil ihracı yoluyla temini için Başkan Vahap Seçer’e yetki verilmesiydi.

Plan ve Bütçe Komisyonunun ret yönünde görüş belirttiği teklifle ilgili olarak söz alan komisyon başkanı Fahrettin Kılınç,  “Metronun yapılmasına karşı değiliz. Metronun Mersin için faydalı bir hizmet olduğuna dair kanaatimiz var. Metronun yapımını hepimiz kabul ettik. Metro yapılmalı mıdır, yapılmamalı mıdır tartışmalarını geçtik. Burada denetim raporu ve 900 milyonluk kredi tek gerekçe değil.  Kredilerin faizleriyle ilgili çekinceler var” dedi.

 

“YETKİYİ BUGÜN ALSAM KREDİYİ 1 YIL SONRA KULLANIRIM”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, krediyle ilgili yetkiyi alsa bile bürokratik işlemlerin  en az 1 yıl süreceğine dikkat çekti. Seçer şunları söyledi:

“Biz bugün belediye meclisinden borçlanma yetkisi istiyoruz. Boçrlanmıyoruz. 900 milyonluk borçlanma yetkisi ağustos ayında bana verildi. Aradan 6 ay geçti ve ama ben hala borçlanamadım. Çünkü işlem meclisin onayıyla bitmiyor. Cumhurbaşkanlığından ve hazineden onay çıkmadığı için belediyemiz metro ile ilgili tek delilikli kuruş borçlanmadı. Hele bir 900 milyonu tüketin öbürüne bakarız diyorsunuz. Biz daha onu alamadık ki tüketelim.

Bu yetkiyi bugün alırsam en erken gelecek yıl bu zamanlar her şey normal giderse 2 milyar 400 milyonluk liralık krediyi kullanmaya başlayabilirim.”

 

 

“YER TESLİMİNDEN BU YANA 100 MİLYON HARCANDI”

“Bu proje ilgili bakanlıklar tarafından kabul edilmiş. Cumhurbaşkanlığı tarafından 2022 yılı yatırım programına alınmış.

28 Nisanda metro ihalesini tamamladık. Ekim ayında da ihale sözleşmesini imzaladık. 15 gün sonra da yer teslimini yaptık. O günden bugüne kadar harcanan para 100 milyonu geçti. Şantiyeler yapılıyor, istasyonların uygulama projeleri yapılıyor, yer altından ilerleyecek matkap hazırlanıyor.  Hak edişleri vermezseniz iş durur. Bu bir vizyon projesi. Benim seçim kazanmamla ilgisi yok. Siyaseten bunu herkes paylaşacak. Mecliste paylaşacak. Mart ayıyla beraber işler hızlanacak ve peş peşe hak edişler gelecek.

Biz yetkiyi aldık, hemen parayı bulduk, öyle düşünmeyin. Bu yılın sonunu çok rahat bulur. Borçlanma yetkisi önümüzü açar. Bu projeye inanıyor musunuz? Eğer ki bu proje sekteye uğramadan, süratle devam etmesi isteniyorsa bu yetki talebine evet demekle başlamak gerekiyor. Sonra gitsin cumhurbaşkanına. Cumhurbaşkanı uygun görmezse zaten bekletiyor.”

 

“1 KİLOMETRESİNİ GÖRELİM”

Başkan Seçer’in açıklamaları üzerine söz alan AKP’li üye İsmail Yerlikaya da, geçtiğimiz ağustos ayında 900 milyon liralık borçlanma yetkisi verdiklerini belirterek  “900 milyon TL ile başlayabilirsiniz. Bu projeye destek verdik. 900 milyon projenin dörtte biri. Bu meclis projenin bir kilometresini görsün ondan sonra meclisten yetki isteyin başkanım. Nasıl ki sizden önce başladı yarım kalmıyorsa, gelecekte de başlamış bir projeye hayır demeyeceklerdir.  Bu meclis etap etap gidelim, iş ilerledikçe verelim diyor” ifadelerini kullandı.

 

 

SEÇER: ERKEN DİYORSUNUZ. NE ZAMAN ALAYIM, SİZ SÖYLEYİN!

MHP’li meclis üyesi Mahmut Tat’ın da  “Metro projesini engelleyen bir meclis ya da grup yok. Kredilerin iş yapıldıkça kullanılması yönünde bir görüş var” şeklindeki açıklamaları üzerine Başkan Seçer şunları söyledi:

“Söyledikleriniz gerçeği yansıtmayan, halkı yanıltmaya yönelik şeyler. Benim darphanem yok ki para basayım. Şu anda proje devam ediyor. İnşaat başladı.  Hele bir 900 milyonu kullanın diyorsunuz. Bir inşaat başladığında malzeme gecikirse ne olacak? İnşaat durmaz.  Sizin sığındığınız mesnetlerin gerekçeleri çok çürük. 1 yıl sonra kullanılacak bu para. Bir yıl sonra bu yetkiyi aldığım anda krediyi bulacaksam niye yetkiyi şimdiden isteyeyim? Prosedürleri yerine getirmem lazım. Siz onay vermeden Cumhurbaşkanlığına gönderemiyorum. Ya ihtiyacımız var diyorum.  Şu an erken diyorsunuz? Ne zaman getireyim? Bir çalışmanız var mı? Yok. Ama benim bir çalışmam var. Diyorum ki 12 aydan önce o para kasama girmeli. Sizin varsa çalışmanız beni ikna edin. Para yoksa müteahhit nasıl çalışacak. Müteahhit kendisini güvende hissetmek ister. Başkan yetkiyi aldı, Mersin bu projenin arkasında… Ama siz herkesi demoralize ediyorsunuz. İnşaatın durmaması lazım. Bu yetkiyi bana vermenizle ne sizin, ne Mersin’in kaybedecek bir şeyi yok. Lütfen beni anlayışla karşılayın. Mahkeme kararıyla 2021 yılı sonunda kredi kullanamaz mıydım? Kullanırdım. Ama yüksek faizle kredi kullanmadı bu belediye. Mal bulmuş mağribi gibi saldırmadık. Hiç mi izlemiyorsunuz belediyenin çalışmalarını.”

 


  Büyük proje, kuru inat!