Gözler Büyükşehir Belediye Meclisi’nde | Güney Gazetesi Mersin

Gözler Büyükşehir Belediye Meclisi’nde

Cumhur İttifakı daha önce Komisyonlara havale edilen Vahap Seçer’e Banka Kredisi veya Tahvil İhracı için yetki verecek mi? Yoksa işi yokuşa mı sürecek? Bilindiği gibi Mersin Metro’su daha önce Cumhurbaşkanlığı tarafından yatırım programına alınmıştı.

Gözler Büyükşehir Belediye Meclisi’nde


Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı 2. Birleşimi yarın yapılacak. Yarınki birleşimde önceki toplantılarda komisyonlara havale edilen 22 konu ile birimlerden gelen iki konu görüşülecek.

 

METRO İÇİN ÖNEMLİ GÜN

Yarınki birleşimin ikinci maddesinde Metro ile ilgili olarak Başkan Vahap Seçer’e yaklaşık 2.5 milyarlık Banka Kredisi veya Tahvil İhracı için yetki verilmesi gündeme gelerek oylanacak. Mersin’in Kurtuluşu’nun 100. Yılı olan 3 Ocak 2022 Günü temeli atılan Metro inşaatı ile ilgili olarak geçen ayki Mecliste gündeme gelen,

“Mezitli 3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi” projemize ihtiyaç duyulan finansmanın ilgili mevzuat hükümlerince ''Banka Kredisi veya Tahvil İhracı'' yöntemi temini ile yıllara sari harcamalar göz önünde bulundurulduğunda 2.489.543.089,88-TL tutarında kredi temin edilmesi için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanının yetkilendirilmesi” maddesi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmişti.

 

CUMHUR İTTİFAKI’NIN KARARI NE OLACAK?

Yarın saat 14.00’da toplanacak olan Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde özellikle Metro konusunda komisyonlardan gelen karar ve Cumhur İttifakı meclis üyelerinin tavrı merakla bekleniyor.

Cumhur İttifakı Vahap Seçer’e Banka Kredisi veya Tahvil İhracı için yetki vermezse, Seçer yeni arayış içine girecek. Bu da ister istemez zaman kaybına neden olacak.

Bilindiği gibi Mersin 3 Ocak Metro İnşaatı, daha önce Cumhurbaşkanı tarafından yatırım programına alınmıştı.