“Fırıncının sonu hüsran” | Güney Gazetesi Mersin

“Fırıncının sonu hüsran”

Her geçen gün una, mayaya ve girdi fiyatlarına gelen zamlarla birlikte ekmek maliyetinin arttığını söyleyen Eski Mersin Fırıncılar Odası Başkanı Ali Çelik, zamlı gelen elektrik faturalarının bellerini tam olarak büktüğünü söyledi. Fırıncı esnafının bitme noktasına geldiğini belirten Çelik, “İktidarın yanlış ekonomi politikası yüzünden batma aşamasına geldik, hatalarını telafi edip destek olmaları gerekirken, faturalarla üzerimizdeki yükü daha da artırıyorlar. Fırıncıların sonu hüsran” dedi.

“Fırıncının sonu hüsran”


MAHMUT SÖNMEZ

 

Ekmek üretiminde girdi fiyatlarının artışıyla birlikte Mersin’de birkaç ay içinde ekmek fiyatı 1 liradan 2,5 liraya yükseldi. Yapılan zammın enflasyon karşısında kısa sürede eridiğini ve hali hazırda zarar ettiklerini söyleyen Ali Çelik zamla birlikte üç bin lira gelen elektrik faturasının 9 bin lira geldiğini söyledi. Çelik, zamlar yüzünden halkın ayazda bayat ekmek kuyruğunda beklediğini, fırıncının da sonunu beklediğini söyledi.

 

DESTEK OLMAK YERİNE FATURALARLA YÜKÜMÜZÜ ARTIRIYORLAR

 

Türkiye’de ekonominin her geçen gün kötüye gittiğini, esnafın ve halkın sırtında ki yükün artarak büyüdüğünü söyleyen Çelik, yoksul halkın alım gücünün her gün düştüğünü esnafın da sonunu beklediğini dile getirdi. Bir yıldır una, mayaya ve yakıta gelen zamlara birikimlerini satarak direnmeye çalıştıklarını söyleyen Çelik, zamlı gelen elektrik faturası ile birlikte kara kara düşündüklerini ve çarkı döndüremeyecek hale geldiklerini söyledi. Aralık ayında iş yerine üç bin lira elektrik faturası geldiğini söyleyen Çelik, “Ocak ayı faturamız zamlı tarifeden hesaplandı. Daha önce fırına üç bin lira gelen fatura bu ay dokuz bin lira geldi. İki dükkan kirasına tekabül ediyor, nasıl çıkacağız bu işin içinden bilemiyorum. İktidarın yanlış ekonomi politikası yüzünden batma aşamasına geldik, hatalarını telafi edip destek olmaları gerekirken, faturalarla üzerimizdeki yükü daha da artırıyorlar. Fırıncıların sonu hüsran” ifadesini kullandı.

 

ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINI ÖDEYEMİYORLAR

 

Fırınların artan giderlerle beraber işçi sayısını düşürmek zorunda kaldığını söyleyen Çelik, birçok fırıncı esnafının, çalışanların maaşını dahi veremediğini ve sonunu beklediğini söyledi. Zamlarla birlikte halkın alım gücünün de düştüğünü söyleyen Çelik, “Halk o kadar kötü bir duruma düştü ki sabahları fırınların önüne bakın ayazda soğukta bayat ekmek kuyruklarında bekliyorlar. Hepimiz aynı gemideyiz bu zamlara ne esnafın ne de halkın dayanacak gücü kalmadı maalesef. Yapılan zamlarla sanki kepenkleri kapatıp açlığa sürüklenmemiz isteniyor” diye konuştu.

 

İKTİDARDAN UMUDU KESTİK

 

Fırıncılar olarak, elektrik faturasına getirilen zamla birlikte iktidardan umutlarını kestiklerini söyleyen Çelik, muhalefetinde zamlara yönelik pasif bir tutum sergilediğini söyledi. Muhalefet partilerinin yanlışa dur demek için mecliste yer aldığını belirten Çelik, “Ülkede her şey bu kadar kötüye giderken bunun önüne geçmeyen ve etkili bir duruş sergilemeyen muhalefet partilerinde de sorumluluk vardır. Onlarında kendilerine bu kötü durumdan pay çıkarıp, zamlara dur demesi gerekiyor artık” sözlerini kullandı.