“Türkiye yangın yeri” | Güney Gazetesi Mersin

“Türkiye yangın yeri”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Mahir Başarır, “Türkiye tam bir felaketi yaşıyor. Vatandaşlarımız elektriğe, doğalgaza gelen zamlardan şikayetçi” dedi.

“Türkiye yangın yeri”

MAYSA DERYAYEVA

 

Partisinin Mersin il başkanlığında bir  açıklama yapan Ali Mahir Başarır, esnafın doğalgaza, elektriğe gelen zamlı faturalardan şikayetçi olduğunu, esnafın bu faturaları ödeyecek halde olmadığını söyledi.

Esnaf ziyareti yaparak vatandaşlarını sıkıntılarını dinlediklerini söyleyen Başarır, “Örgütümüzle üç gündür sahadayız. Pazardayız, sokaktayız, esnaf ziyaretindeyiz, evlerdeyiz. Türkiye tam bir felaketi yaşıyor. Türkiye yangın yeri. Üç gündür Toroslarda, Erdemli ’de, Mersin merkezinde gördüğümüz durum bir felaket. Bu sefer gezdiğimiz tüm esnaflar elektrik, doğalgaz faturalarından şikayetçi. Yaklaşık üç katla yedi kat arası faturalar bir ay öncesine göre artmış. Yani bu faturalar ödenmeyecek durumda. Bakın biz Çukurovalıyız hiçbir zaman meyve sebze alırken sıkıntı çekmedik ama ilk kez bir şey gördüm. Kabağın, patlıcanın fiyatında 30 lira olduğunu, pırasanın taneyle alındığını gördüm. İlk kez bayat ekmek kuyruklarını gördüm. İlk kez ailelerin boş filelere pazardan çıktığını gördüm. İlk kez pazar tezgahlarının Çukurova’da yarı oranına düştüğünü gördüm. 84 milyon bunu hakketmiyor. pazarda bir teyzeyle diyaloğumu anlatmak isterim. “Ekmekli maaşıma zam yaptı. Eliyle verdi, dirseğiyle geri aldı. Keşke bu maaş zamları yapmasaydı ama elektrik, ekmek, doğalgaz, mazot, yağ fiyatlarımız daha normal olabilseydi” dedi. Biz bu zalimliğe, bu yolsuzluğa, bu adaletsizliğe mecbur değiliz. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman hiçbir kişiye, hiçbir kurumlara, hiçbir zalime mahkûm olmadı” dedi.

 

“TEK AMPULÜ SÖNDÜRÜN, TÜRKİYE IŞIL IŞIL OLACAK”

 

Başarır, “Televizyonları seyrediyoruz sarayın kirli kalemleri, yağdanlıkları doğalgaz faturaları konuşulurken, çözüm olarak “Halk kuru fasulye yesin, gazını kendi üretsin” diyecek kadar çirkinleşebiliyor. Bunu içimizden biri söylese, herhangi biriniz söyleseniz linç edilirseniz ama bunu söyleyen bu ahlaksıza hala saraydan bir tepki yok. Dün o pazarda, markette kuru fasulye fiyatlarına da baktım. Halk kuru fasulye bile alamıyor. “Evlerde sekiz tane ampulüm var, ancak bir tane ampulü yakabiliyorum diğerlerini söndürüyorum” diyor. Biz şunu söyledik. Sekiz dokuz tane ampulü söndürmenize gerek yok, tek ampulü söndürün, Türkiye ışıl ışıl olacak” ifadelerini kullandı.

 

.