MEÜ Yeşil Üniversiteler arasına girdi | Güney Gazetesi Mersin

MEÜ Yeşil Üniversiteler arasına girdi

Dünya genelindeki üniversitelerin “Çevre Dostu Bir Üniversite Geliştirme ve Sürdürülebilirlik” konusundaki kararlılığını ölçen ve dünyada ilk ve tek olan “UI GreenMetric World University Rankings-UI GreenMetric Dünya Üniversiteler Sıralaması’nın 2021 yılı sonuçları açıklandı.

MEÜ Yeşil Üniversiteler arasına girdi

Mersin Üniversitesi 84 ülkeden 956 üniversitenin bulunduğu UI GreenMetric Üniversiteler Sıralamasında ilk başvurusunda dünyada 393’üncü, Türkiye’de ise 28’inci sırada yer alarak önemli bir başarı elde etti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı öncülüğünde üzerinde hassasiyetle durulan ve çeşitli projelerin hayata geçirildiği “Yeşil Kampüs” çalışmalarında önemli bir sonuca ulaşan MEÜ, böylece adını dünya genelindeki “Yeşil Üniversiteler” arasına yazdırmış oldu.

Mersin Üniversitesinin dünya üniversiteleri arasında yeşil kampüs sıralamasında kazandığı başarının, bu alanda yürütülen kararlı adımların neticesi olduğunu vurgulayan Rektör Ahmet Çamsarı sonuçtan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bizim için önemli bir hedef olan bu sonuçla artık biz de “Yeşil Üniversiteyiz”. Bu başarıdan dolayı, GreenMetric süreçlerini yakından takip eden Sürdürülebilir Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetiminden; Prof. Dr. Yağmur Uysal, Doç. Dr. Fikret Zorlu ve Dr. Öğr. Üyesi Osman Orhan hocalarımıza göstermiş oldukları özverili çalışmadan dolayı yürekten teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

UI GreenMetric her üniversitenin Yeşil Kampüs olma yolunda 6 göstergesine (ortam ve altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atık, su, ulaşım ve eğitim) göre üniversiteleri sıralayan dünyadaki ilk ve tek sistem olarak öne çıkıyor.

Açıklanan sonuçla, kampüste yürütülen sürdürülebilirlik kapsamındaki çaba ele alınarak dünya çapında başvuru yapan üniversitelerin durumu ortaya konuluyor. (Haber Merkezi)