IŞİD’le silah ticareti iddiası meclis gündeminde | Güney Gazetesi Mersin

IŞİD’le silah ticareti iddiası meclis gündeminde

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen,MASAK’ın raporu, Çin-Mersin Limanı-Halep üçgeninde kurulan IŞİD’le silah ticareti iddiasını meclise taşıdı. Antmen, Mersin’de kurulmuş 3 inşaat şirketi üzerinden milyonlarca dolarlık İHA ekipmanı ile patlayıcı madde satıldığı belirtildi.

IŞİD’le silah ticareti iddiası meclis gündeminde


CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Türkiye’de IŞİD’le bağlantılı kişilerin mal varlığının dondurulmasına yönelik Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırladığı bir rapora göre Mersin’deki 3 inşaat şirketi üzerinden IŞİD’e milyonlarca dolarlık insansız hava aracı (İHA) ekipman ve parçaları ile tonlarca el yapımı patlayıcı (EYP) malzemesi gönderildiğinin ortaya çıktığını belirtti.

Önergesinde, raporda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 1 Kasım 2017 tarih ve 1380836 sayılı yazısında adı geçen IŞİD ile bağlantılı İbrahim Hag Geneid’in finansal faaliyetlerine dair tespitlere yer veren Antmen “Hag Geneid’in hakkında takipsizlik verilmiş oysa bu karardan önce istihbarat bilgileri şirketlerin ve isimlerin IŞİD ile silah ticareti yaptıklarını, terör örgütü ile doğrudan bağlantılarının bulunduğunu kanıtlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

“Silah ticareti yaptığı tespit edilen kişi ve şirketlere neden operasyon düzenlenmemektedir? MASAK raporunun basına yansıdığı göz önüne alındığında bu kişilerin ve bu kişilerle bağlantıda olanların tamamının kaçması mı beklenmektedir?

IŞİD’le bağlantısı daha önce tespit edilen Suriye-Halep doğumlu Hag Geneid’e nasıl vatandaşlık verilmiştir? Vatandaşlık vermeden önce bu kişilerle ilgili istihbarat yapılmamakta mıdır? Yapılıyorsa da IŞİD bağlantısının bilinmesine rağmen mi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bu kişiye verilmiştir?

Türkiye’de IŞİD’le bağlantısı olduğu tespit edilen kaç kişi bulunmaktadır? Bu kişilerin kaçı yabancı uyrukludur? Bu kişilerden kaçı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılmıştır?

IŞİD’e gönderilen milyonlarca liralık insansız hava araçlarına ve malzemelerine bu şirketler nasıl ulaşmıştır? Bu şirketler bu önemli araçları kimlerden temin etmiştir? IŞİD, bu araçları nerelerde kullanmıştır? Bu araçların konum tespitleri için gereken çalışma yapılmış mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Türkiye’deki IŞİD mensuplarının Çin başta olmak üzere kaç ülkede ticaret faaliyeti bulunmaktadır? Bu ülkeler hangileridir? Ne alıp ne satmışlardır?” (Haber Merkezi)