Turizmi de elektrik çarptı! | Güney Gazetesi Mersin

Turizmi de elektrik çarptı!

Başta gıda olmak üzere maliyet artışlarıyla mücadele eden turizm sektörü, son olarak elektrik fiyatlarına gelen zamlarla adeta yıkıldı. Maliyetlerinin yüzde 100’ün üzerinde artığını belirten Mersin Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Hamit İzol, “Elektriğe yapılan zam karşısında hiçbir işletme yürüyemez. Bu zamların geri alınması gerekiyor” dedi.

Turizmi de elektrik çarptı!

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Hamit İzol, her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de en büyük giderin enerji olduğunu ve son zamların turizm sektörü üzerinde de önemli etkisinin olacağını söyledi.  

Enerji kullanıma yapılan zammının turizm sektörünü olumsuz etkileyeceğini söyleyen İzol, “Enerji en büyük turizm giderlerinden biri. Enerjinin hiç beklenmedik bir şekilde yükselmesinden sonra bir işletmeye eskiden 10 bin lira geliyorsa, şu an 30 bin lira elektrik faturası gelmiş durumda. Personel maaşlarına yapılan yüzde 52 oranındaki zamla, yiyecek ve içeceğe gelen zamlar müşteriye yansıyacak. Geçen yaz sezonunda tatil yapmaya gelen vatandaşın bin liralık tatil gideri varsa bu yıl 2 bin lira olacak. Herkes tatile gidemeyecek ve vatandaşlar tatile gidemediği için işlerimiz düşecek. Otellerde işler yüzde 50 oranında azaldı bunun nedeni bu fiyat artışı ister istemez işletme müşteriye yansıtmasından dolayıdır. Müşteri bu fiyat karşısında seyahat etmemeyi, etse de 2 günlük seyahat yapacaksa onu bir güne indiriyor. Böyle olunca da işletmelerde müşteri sayısı düşüyor. Bu zamlar yerli turizm sektöründe çok büyük darbe vurgunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

 

 

“VATANDAŞLARIMIZ TATİLE GİDEMEYECEK”

 

Yapılan zamların uluslararası ve ulusal anlamda turizmi olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken İzol, “Ulusal bazda baktığımız zaman turizmi etkilemez. Bunun nedeni yabancı ülkeden buraya tatile gelen müşterinin kazandığı para biriminin avro, dolar olması. Bizim paramız ise yabancı para birimleri karşısında değer kaybetti. Yabancı müşteri için değişen bir şey olmaz. Elektrik faturalarına yapılana zamlar çok yanlış olmakla, bu fiyatlar karşısında turizm sektörüne zararları olacaktır. İşletmelerde bu maliyetler karşısında personel azaltma, küçülme gibi yönlere gidebilir ancak bu durum karşısında işsizlik sayısı artacaktır. Bu maliyetler karşısında işletmeler kapılarına kilit vuracaktır ya da işletmesini açmayacaklar daha karlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“ZAMLARIN GERİ ALINMASI GEREKİYOR”

 

İzol, “Hükümetin bu zamları geri alması gerekiyor. Bu zamlar karşısında hiçbir işletme yürüyemez. İşletmelerde kullanılan elektrikte tasarrufa gidilemez çünkü işletmeler halka açık bir yer. Biz hükümetin ne yapacağını kestiremiyoruz ama en azından bu zamların geri alınması ya da bu faturalar ödense dahi gelecek aylarda bir düşüşün sağlanması ve faturaların aylara göre bölünmesi lazım” şekilde konuştu.

 

 

“MALİYETLERİ KARŞILAYAMIYORUZ”

 

MTSO 25 No’lu Seyahat Acenteleri, Konaklama, Eğlence, Sanat, Spor İşletmeleri Meslek Komitesi Başkanı Murat Demir, turizm sektöründeki artan maliyetlerin karşılanmasının mümkün olmadığını ve yapılan zamların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Elektriğe yapılan zamların işletmelere ekstradan bir yük bindirdiğini ifade eden Demir, “Elektriğe yapılan zam ve diğer gıda ürünlerine yapılan zam otelleri sıkıntıya sokacaktır. Gıda ürünlerinde, personel maaşlarında, elektriğe yapılan zamlardan sonra maliyetlerimiz yeni yıldan sonra yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. İster istemez bu fiyatlar müşterilerimize yansıyacak ancak yüzde 100 zam yapamayız. Biz yaz sezonunda yüzde 40 ve yüzde 50 oranında artış yapabiliriz bunu yaparken müşteri kaçırmadan, işlerimizin devamı için yapmak istiyoruz. Maliyetlerimizdeki artışı müşterilerimize yansıtmamak istiyoruz” dedi.

 

“TURİZM SEKTÖRÜNE DESTEK VERİLMELİ”

 

Turizm işletmelerine kolaylık sağlanması gerektiğini söyleyen Demir, “Bu kararı tekrardan gözden geçirmeleri gerekiyor. Artan maliyetleri karşılamamız mümkün değil. Birçok işletme bu anlamda sıkıntı yaşayacak. Bu faturaları ödemeleri mümkün olmayacak. Turizm işletmelerine en azından kolaylık gösterilse, indirim yaparlarsa iyi olacak. Daha önce buna benzer Bakanlığın yüzde 20 enerji desteği veriyordu. Turizm sektörüne destek vermeleri gerekecek” ifadelerini kullandı.