Elektrik faturası dükkân kirasını geçti | Güney Gazetesi Mersin

Elektrik faturası dükkân kirasını geçti

Zafer Çarşısı Esnafları zamlı tarifeyle gelen elektrik faturalarına tepki gösterdi. Gelen faturaların dükkân kiralarını geçtiğini söyleyen esnaf, yetkililere seslendi ve elektrik zammının kademe kısmının esnaftan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Elektrik faturası dükkân kirasını geçti


MAHMUT SÖNMEZ

 

Yıl başında işyerlerine gelen elektrik faturasına yapılan yüzde 127’lik zammın ardından esnafın, işyerlerine gelecek elektrik faturalarını merakla beklediğini belirten Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü, zamlı gelen elektrik faturalarının beklediklerinden çok daha fahiş miktarlarda geldiğini belirtti ve yetkilileri çağrıda bulundu.

 

Algüllü, “Bitpazarında daha önce 700 lira elektrik faturası gelen bir esnafımıza 1700 lira fatura geldi. Normalde bin 700 lira elektrik faturası gelen bir esnafa 4 bin lira, 4 bin ödeyene 9 bin 500 lira elektrik faturası geldi. Zamlı fiyattan gelen elektrik faturaları birçok esnaf arkadaşımızın dükkân sahibine ödediği kira miktarından fazla” dedi.

 

“ZAM TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

 

Esnafın elektrik faturaları karşısında ne yapacağını bilmediğini ve endişeye sürüklendiğini söyleyen Algüllü, “Bu faturaların altından nasıl kalkacağımızı kara kara düşünüyoruz. EnerjiSA yetkililerinden ve Enerji Bakanlığımızdan bu konuda acil bir düzenleme yapılmasını, kademeli elektrik zammının kademe kısmının esnaftan kaldırılmasını talep ediyoruz. Nitekim esnaflar her halükârda 220 wattın üzerinde elektrik harcıyor. Kademe kısmının kaldırılmasını ve yapılan zammın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi.

Fiyatlar esnafın ödeyebileceği rakamlara çekilmesi gerektiğini belirten Algüllü, “Zammı geçin esnafın maalesef devletin yardımına ihtiyacı var. Bundan başka aklımıza bir şey gelmiyor. Zamlı gelen faturalar gerçekten yüksek meblağlar, şaşkınız ve nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz” dedi.

 

 

“KARARTMAYA GİDECEĞİZ”

 

Bitpazarı esnafı zamlı gelen elektrik faturalarının ödenemeyecek boyutta olduğunu ve çarenin elektrik dağıtımının kamulaştırılmasında olduğunu söylüyor. Esnafların birçoğunun faturasının 3 katı geldiğini söyleyen Ayhan Kuş, “Böyle giderse savaş dönemlerinde ki gibi karartmaya gideceğiz. Veya gaz lambası yakmak zorunda kalacağız ama gaz yağına da güç yetmiyor. Eskiye dahi dönemiyoruz anlayacağınız durum o kadar vahim” ifadelerini kullandı.

Bit pazarında ayakkabı tamirciliği yapan Ayhan Kuş, işyerine daha önce en fazla yüz lira elektrik faturası geldiğini, yapılan zamla beraber bu ay iş yerine 350 lira elektrik faturası geldiğini belirtti.

 

DURUM VAHİM

 

İşyerinde yüksek elektrik sarfiyatına sebep olacak alet ve makine kullanmadıklarını belirten Kuş, gelen faturalara anlam veremediklerini söyledi. Komşu esnaflara da ortalama üç katı elektrik faturası geldiğini söyleyen Kuş, “Tükettiğimiz elektrik belli, zam oranıyla da açıklanmayacak fahiş fiyatta faturalar geldiğini söyleyen Kuş, “Gerçek olamayacak oranda yüksek faturalar geliyor. Böyle giderse savaş dönemlerinde ki gibi karartmaya gideceğiz. Veya gaz lambası yakmak zorunda kalacağız ama gaz yağına da güç yetmiyor. Eskiye dahi dönemiyoruz anlayacağınız durum o kadar vahim” dedi.

 

“ÖZELLEŞTİRMEDEN VAZGEÇİLMELİ”

 

Zamlı gelen elektrik faturalarının ödenemeyecek ölçüde fazla olduğunu söyleyen Kış, “Her şeyi özelleştirdiler ucuz olacak diye. Ama gelinen nokta ortada şirket kafasına göre yükseltiyor ve hizmet kalitesi yok denecek kadar az. Nitekim şirketlere verilen elektrik idaresi, günlerdir Isparta’ya elektrik veremiyor. Kamulaştırılsın elektrik ve halkın gerçekleri göz önüne alınıp ona göre bir fiyatlandırma yapılsın” dedi.

 


  Elektrik faturası dükkân kirasını geçti