Emekli maaşını elektrik çarptı | Güney Gazetesi Mersin

Emekli maaşını elektrik çarptı

Emekli maaşı ile geçinen Ekrem Tekniker’e, ocak ayında elektriği her zamankinden daha az kullanmalarına rağmen 2084 lira elektrik faturası geldi.

Emekli maaşını elektrik çarptı


MAHMUT SÖNMEZ

 

Evde dört kişi yaşadıklarını belirten Tekniker, “Doğrusunu söylemek gerekirse elektrik faturasında ilk şoku geçtiğimiz ay yaşamıştık. Geçen ay faturamız 900 lira gelmişti ve bu bize şimdiye kadar en yüksek gelen faturaydı. Normalde yazın çok yoğun klima kullanmamıza rağmen elektrik faturamız 500 lira civarında gelirdi. Aralık ayında söz konusu zamların faturalara yansımamasına rağmen elektrik faturamız 900 lira geldi. Bu faturayı görünce Ocak ayı içinde daha dikkatli davrandık, elektrikli aletleri daha tasarruflu kullanmak için çaba harcadık ama ay sonu gelen 2084 liralık fatura karşısında ne yapacağımızı bilemeyecek hale geldik” ifadelerini kullandı.

 

“ZAMLI FİYATTAN HESAPLANIRSA DAHİ SORUN VAR”

 

2 bin 84 lira gelen faturaya hala inanamadıklarını söyleyen Tekniker, “Kesinlikle önceki aylardan daha az elektrik kullandığıma eminim. Ama gelen fatura dört katı. Zamlı fiyattan hesaplarsanız bile bir sorun var. Çünkü; biz elektrik tüketiminde daha dikkatli davrandık. Yani, önceki zamlanmış hali ile bile hesaplansa 2084 lira olmaması lazım. Hiçbir anlam veremiyoruz gelen fahiş faturaya. Elektriği daha az kullanıyorum ve normalin 4 katı üzerinde geldi faturam” dedi.

 

 

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜKÇE FATURALAR BÜYÜYOR

 

Evde yaşayan yaşlı ve çocuğa rağmen fatura korkusundan kısıtlı ısındıklarını belirten Tekniker, “Doğru dürüst ısınamamamıza rağmen gelen fatura ortada. Ben vatandaş olarak aldığım maaşla ısınamayacaksam, sağlıklı bir şekilde beslenemeyeceksem bunca yıl ne için çalıştım? Verdiğim vergileri ne için verdim?” ifadelerini kullandı.

 

 

“Bir verdiler, üç aldılar”

 

Zamlı tarifeden gelen elektrik faturalarına bir tepki de emekli olan duayen gazetece Ziya Keskinışık’tan geldi. Ocak ayı elektrik faturası 1807 lira gelen Keskinışık AKP iktidarı için, “Bir verdiler, 3 aldılar. İşte, AKP iktidarının başındaki kişinin verdiği 600 lira zam mı üç misli geri aldığının belgesi” sözlerini kullandı.

Sosyal medya hesabından elektrik faturasını paylaşan Keskinışık’a Ocak ayı elektrik faturası 1807 lira geldi. Evde üç kişi yaşadıklarını söyleyen Keskinışık, AKP iktidarının emekliye verdiği 600 liralık zammın üç katını bir ayda elektrik faturasıyla aldığını söyledi.

 Sosyal medya hesabından gelen faturaya veryansın eden Keskınışık, “Bir verdiler, 3 aldılar. İşte, AKP iktidarının başındaki kişinin verdiği 600 lira zam mı üç misli geri aldığının belgesi. 12 milyon emekli, kendisine yapılan % 25 zamdan bir süre sonra elektriğe yapılan % 127 oranındaki zamla verilenin üç mislisini geri alan iktidardan bunun hesabını seçimde mutlaka soracaktır. Belirtmekte fayda var. Bu fatura 3 kişinin yaşadığı evimize aittir” sözlerini kullandı.