“Zor durumdayız, geçinemiyoruz” | Güney Gazetesi Mersin

“Zor durumdayız, geçinemiyoruz”

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, peş peşe gelen zamların zaten zor durumda olan emeklileri tamamen yoksulluğa ittiğini söyledi. Emeklilerin ısınamadığını, gıda alışverişi yapamadığını söyleyen Karakuş, “Talebimiz yılda 3 kez bir maaş tutarında ikramiye verilmesi. Emekli bu durumda az da olsa rahatlar. En azından ara ödemeleri kapatır” dedi. Karakuş, bu taleplerini dile getirmek için 9 Şubat’ta imza kampanyası başlatacak.

“Zor durumdayız, geçinemiyoruz”

ABİDİN YAĞMUR

 

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş ve şube yöneticisi Güldane Kövenç, gazetemizi ziyaret etti.

Emeklilerin yaşadığı sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Ahmet Karakuş,  “Emekliler açısından hayat gerçekten zor. Bazı meslek dalları var. Genel müdürdür emekli olmuştur, kendi yağında kavrulur. Ama bu toplumun, emeklilerin yüzde 10’unu ancak karşılar. Bunların durumu iyi olabilir ama genele baktığımızda Türkiye’deki emeklilerin vasıfsız işçilikten emekli olduğunu göze alırsak, 2500 lira gibi ücretle bugün yaşamak mümkün değil. Çocukluğumuzda biz mumla ders çalışıyorduk, battaniyenin altına girip ısınmaya çalışıyorduk. Bugün geldiğimiz noktada elektrikleri söndürmeye başladık. Isınamıyoruz, battaniyenin altına giriyoruz. Artık mumla içeriyi aydınlatma durumuna geldik.  Bu anlamda emeklilerin çarşıya pazara çıktıklarında, artık kilogramla alma devri bitti. Tane tane alıyoruz. Sofraya konulabilecek peynir, zeytin alamıyoruz. Çok zor yaşam koşulları. Bayramda torun geliyor elimizi öpüyor bir harçlık verememek durumunu yaşıyoruz. Çok ağır bir şey” dedi.

 

BELEDİYE 3 EKMEK SINIRINI KALDIRSIN”

 

Geçim derdine düşen emeklilerin soğuk havalarda halk ekmek kuyruklarında beklemeyi göze aldığını ifade eden Karakuş, “Ekmek kuyrukları hemen hemen her semtte var. Sadece varoşlarda değil, Pozcu’ya, Mezitli’ye gittiğimizde ekmek kuyruklarını görmek mümkün. Ekmek kuyruğundaki bir emekli bize şunu söyledi: “3 ekmekten fazla vermiyorlar. Torunum da sırada bekliyor, 3 ekmek de o alıyor. Belediye başkanıyla görüşün 6 ekmek versinler, torunumu bu soğukta getirip sıraya sokmak zorunda kalmayım.”  Emeklinin durumu bu. İnsanların feryatları var. Bayramlık ikramiyeler aslında bir çocuklara verilen harçlık durumuna düştü. Kademeli olarak maaşlara birlikte arttırılmasını istedik ama yapmadılar. Bunun yenilenmesi gerekiyor. Biz emekliler olarak talebimiz senede üç kez maaş üç kez ikramiye olmalı. Belli bir aralıkla örneğin 4 ay aralığıyla bu verilebilir. Bu biraz daha rahatlatabilir. En azından ara ödemelerini kapatabilir” ifadelerini kullandı.

 

TALEPLERİNİ DUYURMAK İÇİN İMZA TOPLAYACAKLAR

 

Karakuş, Tüm Emekliler Sendikası olarak, 9 Şubat’ta “Geçinemiyoruz. Zamlar altında ezildik” başlıklı bir imza kampanyasına başlayacaklarını da söyledi.

Karakuş, Yoğurt Pazarında, Sosyete Pazarı önünde ve Mezitli İş Bankası önünde kurulacak 3 ayrı stantta toplanacak imzaların 18 Şubat’ta TBMM Başkanlığına teslim edileceğini de kaydetti.