Ağırdan alıyor! | Güney Gazetesi Mersin

Ağırdan alıyor!

Mersin metrosunun temel atma töreninin üzerinden 1 ay geçti. İhaleyi alan firma işi 48 ayda teslim edeceğini taahhüt etmişti. 1 aylık süre sonunda neler yapıldığını görmek için metro inşaatı sahasına gittik. Ortada bir çalışma var ama henüz bir inşaattan söz etmek mümkün değil. Çalışmaların ağır ilerlediği de ifade ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise “Metro için çalışmalarımıza başladık. Bu işten geri dönüş yok” diyor.

Ağırdan alıyor!

MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin metrosunun ihalesini kazanan Dillingham Cont. Int. Inc + Kiska-Kom İnş. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı arasında yapılan anlaşmaya göre maliyeti 3 milyar 379 milyon 404 bin 875 lira olan metro projesinin 48 ayda bitirilmesi öngörülüyor. Ancak temel atma töreninin üzerinden bir ay geçmesine rağmen çalışmaların ağır ilerlediği göze çarpıyor.

 

MERSİN METROSU ÜÇ ETAPTAN OLUŞUYOR

 

Mersin Raylı Sistem Projeleri toplamda 34.4 kilometre, 3 etaptan oluşacak. İlk etap; Mezitli Belediyesinin eski hizmet binasının olduğu nokta ile eski otogarın olduğu bölge olarak planlanmış. Bu etap 13.4 kilometre yeraltı metrosu ve 11 istasyon olarak planlandı.

Projenin ikinci etabı ise Fuar-Üniversite Hastanesi-Mersin Üniversitesi ve tekrar Fuar Alanı bir ring şeklinde 8.4 kilometrelik bir güzergah olarak planlandı. Burada raylı sistem modeli olarak tramvay yapılması planlanıyor.

Projede üçüncü etabın güzergahı, eski otogar bölgesinden başlayıp Şehir Hastanesi ve Yeni Otogara arasında planlandı. Bu etabın toplamda 12.6 kilometrelik hemzemin metro raylı sistem modeli olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

TEMEL ATMADAN BU YANA 1 AY GEÇTİ

 

Metro inşaatında vurulan ilk kazmanın üstünden bir ay geçti. İş yapımını üstlenen yüklenici firma işe projenin ilk etabının doğu tarafında yer alan eski otogardan başladı. Firma, eski otogar alanının güney tarafına inşaat malzemeleri ve inşaat makinelerini yerleştirmiş ve çalışmalara devam ediyor. Yavaş ilerlediği göze çarpan metro inşaatında, fore kazık sistemi ile zemini güçlendirme işlemi yapılıyor.

Kamuoyunda çalışmalar ağır yürüyor endişesi oluşmaya başladı ancak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, çalışmalara başladıklarını ve metro inşaatını söz verdikleri tarihte bitireceklerini ifade etti. Seçer, “Metro için çalışmalarımıza başladık. Bu işten geri dönüş yok” dedi.