Demirören’e inceleme yok | Güney Gazetesi Mersin

Demirören’e inceleme yok

Demirören’e inceleme yok

MAHMUT SÖNMEZ

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, Demirören Grubunun Ziraat Bankası’ndan 4 yıl önce çektiği ve ödeme yapmadığını iddia ettiği 850 milyon dolarlık kredinin araştırılması için araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Başarır, “Bugün bir çiftçi, emekli, memur, işçi Ziraat Bankası’ndan kredi çektiği zaman iki ay ödemezse traktörünü alıyorsunuz. Demirören’in özelliği nedir” ifadelerini kullandı.

 

“DEMİRÖREN ZİRAAT BANKASI’NI 850 MİLYON DOLAR ÇARPMIŞ”

 

Mecliste söz alan Başarır, “Sayıştay diyor ki ‘Demirören Ziraat Bankası’nı 850 milyon dolar çarpmış ve tek bir soruşturma yok. Suç duyurusunda bulunuyoruz, Demirören grubu bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunuyor. Neymiş şirketinin manevi haklarını zedelemişiz” dedi.  Başarır, Demirören’in şirketinin manevi hakkını düşünüyorsa, halkı düşünüp çiftçini ve köylünün olan Ziraat Bankası kredisini ödemesi gerektiğini belirtti.

 

“ÇİFTÇİ İKİ AY KREDİSİNİ ÖDEMEZSE TRAKTÖRÜNÜ ALIYORSUNUZ”

 

Olayın utanç duyulacak bir şey olduğunu belirten Başarır, “Bugün bir çiftçi, emekli, memur, işçi Ziraat Bankası’ndan kredi çektiği zaman iki ay ödemezse traktörünü alıyorsunuz. Demirören’in özelliği nedir? Doğan grubunu Saray aldı, Demirören aracı diyorsanız ayrıca tartışırız bunu. Çünkü; bu adam dört yıldır çektiği kredinin tek kuruş ödemesini yapmadı. Sen bankaya ortak mısın kardeşim” dedi.

 

AKP VE MHP SORUŞTURMAYA İZİN VERMEDİ

 

Başarır, mecliste yaptığı konuşmanın ardından gün içinde sosyal medya hesabından, “Ziraat Bankası ve Demirören Grubu arasındaki kredi yolsuzluğunun araştırılması hakkındaki önergemiz, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oyları ile reddedildi! Vatandaşın ortadan kaybolan parasının hesabının sorulmasına iktidar milletvekilleri izin vermedi” cümlelerinin yer aldığı mesajı paylaştı.