Tek dert “geçim” | Güney Gazetesi Mersin

Tek dert “geçim”

Hayat pahalılığı her geçen gün artmakta, vatandaş ise nasıl geçineceğini kara kara düşünüyor. Asgari ücrete yapılan zam art arta gelen zamlar karşısında mum gibi eridi.

Tek dert “geçim”

MAYSA DERYAYEVA

 

Asgari ücret 4 bin 253 lira ancak Türk lirasın değer kaybetmesi, alım gücünün azalması ve ürünlerin fiyatlarındaki artış nedeniyle, asgari ücret vatandaşın cüzdanına girmeden eridi. Tek asgari ücretle geçinen bir çocuklu ailenin aylık harcamasını hesapladık. Elektrik, su, doğalgaz faturalarında ortalama fiyat çıkararak, temel gıda alışveriş yaptığımızda asgari ücretten vatandaşın cebinde 283 lira kalıyor. 283 lirayı 30 güne böldüğümüzde, asgari ücretli günde 9 liralık harcama yapabiliyor.

Mersin’de 2+1 ev için en düşük bin 500 lira gözden çıkarmak gerekiyor. Bunun yanında aidat, elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, telefon faturaları, internet faturası ortalama hesapladığımızda toplamda 2 bin 970 lira tutuyor. Haftalık yapılan alışverişte 250 lira harcandığında ayda toplam market alışverişi 1000 lira oluyor. Vatandaşın sosyal aktivite, kıyafet alışverişi yapması, sinema gitmesi için cebinde para kalmıyor.