Dar gelirliye kara kış | Güney Gazetesi Mersin

Dar gelirliye kara kış

Yeni yılla birlikte elektriğe yüzde 125’e varan zam, doğal gaza ise yüzde 50’ye varan zam geldi. Mersin’de suya enflasyon farkı artı yüzde 10 oranında zam yapıldı. Ocak ayında kesilen faturaların bir kısmı eski tarifeye göre, bir kısmı ise yeni zamlı tarifeye göre hesaplandı. Buna rağmen fatura fiyatlarındaki artış dikkat çekti. Vatandaşlar ise duruma sosyal medyada tepki gösterdi.

Dar gelirliye kara kış

MAYSA DERYAYEVA

 

2022 yılı için asgari ücret 4 bin 250 lira çıkarıldı ancak bu para vatandaşın cebine girmeden, faturalarda fahiş fiyat artışı gözlenmeye başlandı.

Konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 50, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın birim fiyatına ise yüzde 15 zam artışı yapıldı.

Elektrik faturalarında ise kademeli tarife geçildi. Yeni sistemle elektrik faturaları iki tarifeye ayrıldı. Böylelikle elektrik fiyatlarında yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam artışı oldu. 1 Ocak'tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

 

 

10 Ocak itibariyle zamlı tarifeli faturalar kesilmeye başlandı ancak vatandaşlar sosyal medyadan zamlı tarifeli faturalara tepki gösterdiler. Ocak ayında kesilen faturalar tamamı zamlı olmayıp, sadece 10-15 günlük kullanım zamlı tarifeye göre hesaplandı. Tam zamlı tarifeli faturalar şubat ayındaki faturalara yansıyacak.

Bin 212 lira elektrik faturası borcu olan vatandaş ise faturada yer alan düşük kademeli enerji tüketim bedeline 153 lira 74 kuruş, yüksek kademeli enerji tüketim bedeline 836 lira 95 kuruş, vergi ve fonlar için 221 lira 74 kuruş geldiğini sosyal medyada paylaşarak, “Yarısı 2021'de kullanılan elektrik için gelen fatura hangi tarifeye göre nasıl hesaplandı?” diye tepki gösterdi.

Bir vatandaş ise aralık ayında kullandığı su için toplamda 89 lira fatura geldiğini ancak su kullanımında aşırı değişiklilik olmamasına rağmen 244 liralık su faturası geldi. Vatandaş ise fatura karşısında sitem etti.