Göz göre göre çevre felaketi

Toroslar’a bağlı Şahinpınarı, Musalı ve Darısekisi köylerinde faaliyet gösteren krom madeninin depolama sahası yıkıldı, krom atıkları ormanlık alana ve Deliçay deresine karıştı. Ancak sorumlu maden şirketi çalışmaya devam ediyor, tonlarca atık köy yollarının ortasında bekliyor.

Göz göre göre çevre felaketi


HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ile yörede incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Abdurahman Yıldız, “Atığın boşaldığı tarım ve orman alanlarının bundan sonra eski haline dönmesi mümkün değil, oralar kanserojen madde ile yıkandı ve onlarca yıl üzerinde canlı yetişmeyecek. Binlerce ton maden atığı Deliçay deresine aktı. Deliçay deresinin aktığı bütün köylere, tarlalara, bahçelere ve bütün tarım ürünlerine anılan maddeyi bulaştırdı, bulaştıracak” dedi.

 

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ ÖNLEM ALMALI

 

Yıldız, “Buradan yaşanana felaket ile ilgili olarak İl Şehircilik Çevre ve İklim Değişikliği Müdürlüğü acil tedbirler almalı ve bu madenin faaliyetini derhal durdurmalıdır. Maden firmasına ödetilmek koşuluyla yıllardır bu bölgeye verdiği zararlar düzelttirilmelidir. Öncelikle kanserojen bazlı atığı bilimsel metotlarla yok etmesi sağlanmalıdır” dedi.