“Çocuklarımızın geleceği kiraya verildi” | Güney Gazetesi Mersin

“Çocuklarımızın geleceği kiraya verildi”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Limanının özelleşen işletme hakkının 2043 yılından 2056 yılına uzatılmasına tepki gösterdi. Seçer, “O tarihte kim yaşayacak, kim yaşamayacak bilemeyiz ama çocuklarımızın geleceği kiraya verilmiştir. Ben olaya böyle bakarım. Ve buna da şiddetle karşı olduğumu ifade etmek isterim” dedi.

“Çocuklarımızın  geleceği kiraya verildi”

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi ocak ayı ikinci toplantısı Başkan Vahap Seçer’in yönetiminde yapıldı.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li meclis üyesi Ünzile Kuru, liman genişleme projesine karşı belediyenin açtığı dava için rapor hazırlayan bilirkişi heyetinin, mahkemeye, bilimsel içerikten uzak bir rapor sunduğunu ifade etti. Kuru’nun bu açıklamaları üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Vahap Seçer de şunları söyledi:

“Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Türkiye’de bir hukuk sistemi olduğunu düşünüyor ve canı gönülden inanıyoruz. Hukukun üstünlüğü var, üstünlerin hukuku yok Türkiye’de buna da canı gönülden inanıyoruz. Bu şehre herkesten çok bu meclisin sahip çıkması gerekir, buna da inanıyoruz. Çünkü biz burada 2 milyon Mersinlinin iradesini temsil ediyoruz. Onların sözcüsüyüz. Mersinliler de eminim ki şunu söylüyordur. Meclis Mersin’e sahip çıkmak zorundadır Atatürk’ün dediği gibi. Firma, bir üniversitenin döner sermayesine para ödeyerek hazırlattığı raporda limanın ekonomik durumunu değerlendiriyor. Biz para diye, ekonomi diye Mersin’i satacak, pazarlayacak halimiz yok. Böyle bir düşüncemizin olabileceğini kimse düşünmesin. Bizim için vatan, memleket kutsal kavramlar. Paradan çok çok öte. Makamdan çok çok öte kutsal kavramlar.”

 

“2007’DE ALDIKLARI PARA TÜKENDİ”

 

“2007 yılında Mersin Limanı özelleştirildi. 36 yıllığına. 2007 yılında Türkiye’yi yöneten iktidar bu kapsamda özelleştirme kapsamında 36 yıllık kiradan kaynaklı rantı Türkiye Cumhuriyeti kasasına aldı ve tüketti. Şöyle düşünün. Evinizi kiraya vermişsiniz. 10 yıllığına. 5 yıl geçmiş. Kiracıyı çağırıyorsunuz. Neden çağırıyorsunuz? Paraya ihtiyacınız var. E 10 yılı almışsınız, tüketmişsiniz. Biz bunu 15 yıl yapalım. O artı 5 yılın kirasını bana tekrar ver. Bunu niye yaparsın ev sahibi olarak. Paraya ihtiyacın olduğu zaman yaparsın. Peki kiracın bunu nasıl kabul eder? Çok cazip şartlarda verirsen kabul eder. Yoksa der ki benim daha 5 yılım var. Ama şimdi burada 2043 yılına kadar olan kiralama süresi 2056 yılına kadar uzatılmıştır. O tarihte kim yaşayacak, kim yaşamayacak bilemeyiz ama çocuklarımızın geleceği kiraya verilmiştir. Ben olaya böyle bakarım. Ve buna da şiddetle karşı olduğumu ifade etmek isterim.”

 

“MERSİN HALKINA FİLM İZLEYİN DİYORLAR”

 

“İlk hazırlanan bilirkişi raporu bilimseldi. Ama bence de filimsel raporlar da hazırlanabiliyor. Biz Mersin halkına bu filmi izleyin diyenler yanılıyorlar. Biz film filan izlemiyoruz ama Mersin’deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.”