7 bin öğrenciye destek

Akdeniz Belediyesi’nin geçen yıl hayata kattığı ve yüzlerce öğrencinin diledikleri liseleri, gençlerin de hayallerindeki üniversite ve bölümleri kazanmalarını sağlayan, tamamen ücretsiz sunulan ‘Akdeniz Belediyesi Eğitim Akademisi Programı’, yeni yılda da yaklaşık 7 bin öğrencinin katılımıyla devam edecek.

7 bin öğrenciye destek


Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce geçen yıl başlatılan ve bu yılda da devam edecek olan ‘Akdeniz Belediyesi Eğitim Akademisi’nin tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, birim ve okul müdürleri, eğitimciler ve veliler katıldı. Saygı Duruşu, istiklal Marşı ile başlayan toplantı, projenin tanıtım videosunun gösterimi ile sürdü.

Projeyi geçen sene başlattıklarını hatırlatan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; Akdeniz’de yaşayan vatandaşların, diğer merkez ilçelere göre ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda dezavantajlı olduğunun altını çizdi. Akdenizli öğrencilere sağlanan eğitim programının içeriğindeki zenginliğe dikkat çeken Başkan Gültak; “Gelecek neslimizi geleceğe hazırlamazsak bir geleceğimiz de olmaz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkmak istiyorsak geleceğe emin adımlarla ilerleyen gençler, güçlü nesiller yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

 

“AKDENİZLİ KADINLARA, GENÇLERE VE ÇOCUKLARA ÖZEL ÖNEM VERİYORUZ”

 

Başkan Gültak; zeki ve üstün yetenekli çocukları tespit ederek Mersin Üniversitesi Bilim ve Sanat Merkezi’ne yönlendirdiklerini, eğitim materyallerini de karşıladıklarını anlatarak; “Bu çocuklarımızın evlerine gittik, onları üniversiteden hocalarımızla görüştürdük. Zeki çocuklarımıza burs bağlanmasını sağladık. Bilabedel kiraladığımız Metropol gökdelen binasının 29’uncu katını da etüt merkezi haline getirip 180 gencimize ücretsiz üniversite hazırlık kursu veriyoruz. Ailelerimizi, gençlerimizi ve çocuklarımızı, ücretsiz yaz kampları ve gezilere götürüyoruz” dedi.

 

“YENİ İCLALLERİN HİKÂYELERİNİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRMEK DİLEĞİYLE…”

 

Eğitim programının; öğrenciler için hazırlanmış çok profesyonel bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Gültak, öğrencilerin dilediği her yerde ders çalışıp, on binlerce soruya ulaşabileceğini, zorlandığı soruların çözümünü tek tıkla izleyebileceğini belirtti. Geçen yıl sunulan program sayesinde özel ders almadan, sadece hediye edilen YKS eğitim seti ile çalışarak üniversiteye hazırlanan İclal Kurt örneğini hatırlatan Başkan Gültak; “İclal kızımız bizim kahramanımız. Tabi filmlerdeki gibi değil, gerçek bir kahraman. İclal kızımızın ailesinin maddi durumu iyi değil. Annesi ile yaşıyor. İclal, Anne-Kız projemiz ile yaz kampına gitti, ilk kez denize girdi, ilk kez farklı bir ortamda bulundu. Yaşadıklarından etkilenip, ‘Okuyup iyi bir yer kazanacağım’ dedi. Geçen yıl sağladığımız eğitim akademisi programı sayesinde İclal kızımız, Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Bugünden itibaren yeni İclalleri, Ayşeleri, Fatmaları, Ahmetleri bulalım. Akdeniz’de çok zeki çocuklarımız var, yeter ki onlara eğitimde fırsat eşitliği ve imkân sağlayalım. Seneye yeni İclal hikâyelerini anlatmak dileğiyle, toplantıya katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

PAMUK; “BU TÜR PROGRAMLAR, EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLIYOR”

 

Toplantıda konuşan Akdeniz İlçe Kaymakamı Muhittin Pamuk ise, Akdeniz’in; dezavantajlı kesimlerin yoğun yaşadığı bir ilçe olduğunu belirterek, “Ne yazık ki eğitimde fırsat eşitliğinde de makas giderek açılıyor. İşte bu tür programlar, eğitimdeki fırsat eşitliğini sağlayacak önemli programlar. Son 3-4 yıldır Akdeniz’de, eğitimde okullarımızın fiziki koşullarının iyileştirilmesi noktasında belediyemizin çok büyük desteğini gördük” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)