Belediyeye BHA yükü | Güney Gazetesi Mersin

Belediyeye BHA yükü

Yenişehir’deki birçok büyük inşaat projesinde arsa sahibi olan bir aile imar planlarında Belediye Hizmet Alanı (BHA) olarak görülen 750 metrekarelik arsa için Yenişehir Belediyesi ile davalık oldu. Belediye, yıllardır çöp arabası garajı olarak kullandığı, üzerinde hiçbir şekilde konut ya da ticari alan inşaatı yapılamayacak o arsa için davacı aileye 1 milyon 350 lira ödeyecek. Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Gönül ister ki varlıklı aileler bu BHA’lar konusunda belediyemize yardımcı olsun” dedi.

Belediyeye BHA yükü

ABİDİN YAĞMUR

 

Geçtiğimiz yıllarda belediye hizmet alanı (BHA) statüsündeki arsasını Yenişehir Belediyesine bağışlayan bir aile 2016’da işlemin iptali için dava açtı. Mahkeme 2021’de sonuçlandı. Mahkeme, belediyenin arsa parası olarak aileye 750 bin lira ödemesine hükmetti. Faizle birlikte belediyenin ödeyeceği miktar 1 milyon 350 bin lirayı buldu. Bu dava, Yenişehir Belediyesinin uğraştığı çok sayıda BHA dosyasından sadece biri. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, BHA sorununun belediyenin sırtında önemli bir yük olduğunu belirterek “Gönül ister ki varlıklı aileler bu BHA’lar konusunda belediyemize yardımcı olsun. Belediyenin öyle çok büyük bütçeleri yok. Ancak bazıları buradan bir rant, bir fayda elde etme yolunu seçmiş” dedi.

 

YILDIZ: KENTİN RANTINDAN FAYDALANDILAR, BURAYI BAĞIŞLAYABİLİRLER

 

Mersin’de çok sayıda inşaat projesinde arsa sahibi olan bir aile, geçmiş yıllarda Yenişehir Belediyesine bırakılan BHA statüsündeki arazinin kendilerine yeniden verilmesi için dava açtı. Mahkeme, arazinin aileye iade edilmesine karar verdi ancak arazi üzerinde belediyenin şantiye alanı kurulmuştu. Bu nedenle mahkeme fiyat tespiti için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi heyeti de dere yatağına da isabet eden BHA arazisi için metrekare başına bin TL değer biçti. Böylece davacı ailenin belediyeden alacağı miktar faiziyle birlikte 1 milyon 350 bin lirayı buldu.

Yenişehir Belediye Meclisi, davacı aileyle mutabakat sağlanması için belediye idaresine yetki verdi. Gelişmeleri değerlendiren meclisi üyesi Abdurahman Yıldız,  “Ailenin BHA alanı olan arazisi şantiye alanı içinde 750 metrekarelik bir alan. Bilirkişinin burada metrekareye bin lira değer biçmesi objektif olmamış. Aile bugüne kadar Yenişehir’in rantından çokça faydalanmış. Ama bu 750 metrekarelik alanı BHA olarak vermemek için neden bu kadar direniyorlar, anlamıyorum. Orası şantiye alanının içinde ve çöp arabalarının garajı olarak kullanılıyor. Bu küçücük alan için belediyeyi dava etmek doğru değil. Yenişehir’de yaratılan ranttan bu kadar faydalanmışlar. Bu küçücük araziyi bağışlamaları gerekir” dedi.

 

BAŞKAN ÖZYİĞİT: VİCDANEN RAHATSIZ EDİYOR

 

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de göreve geldiklerinde birikmiş bir BHA sorunuyla karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi:

“Belediyemizin sırtında 106 hektarlık Belediye Hizmet Alanı yükü var. 2010, 2011 yıllarında değer biçilmiş. O dönemde metrekaresine 1400 lira değer biçilen yerler var. Konut alanlarının değerinin üzerinde değerler biçilmiş. Bu tür davalar belediyenin üzerinde yük. Gönül ister ki varlıklı aileler bu BHA’lar konusunda belediyemize yardımcı olsun. Belediyenin öyle çok büyük bütçeleri yok. Ancak bazıları buradan bir rant, bir fayda elde etme yolunu seçmiş.  Bu vatandaş kendi malıdır. Satın alarak buraya sahip olmamış. Ama bazıları da BHA’ları, dere yataklarını topluyor, sonra belediyeyi dava ediyor, sıkıntı burada. Yenişehir’in imar planlarının gecikmesinde de BHA üzerindeki tasarrufun ne olacağı tartışmaları oldu. Bir vatandaşın BHA olduğunu bile bile bir yeri alıp ondan sonra da belediyeye dönüp bana buranın parasını öde demesi yumuşatarak söyleyeyim etik bir davranış değil. Bunu kabul etmek insanı yoruyor. Vicdanen de rahatsız ediyor.”