Meydan okudular! | Güney Gazetesi Mersin

Meydan okudular!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesinin metro projesinin temel atma töreni için Mersin’de buluştu.

Meydan okudular!

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Valiliği geçtiğimiz ay Cumhuriyet Alanı’nı CHP liderine açmamıştı. Bu kez resmi açılış ve temel atma töreni kapsamında olduğu için Cumhuriyet Alanı hem Kılıçdaroğlu’na hem Akşener’e açıldı. İki lider de geçtiğimiz eylül ayında aynı meydanda miting yapan ancak alanı dolduramayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a meydan üzerinden gönderme yaptı, “Sandığa getir, erken seçime git” çağrısı yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, Mersin metrosu projesi Mersin tarihinde bir ilk olmasının yanı sıra Mersin siyaset tarihinde de bir ilke imza atılmasını sağladı. Temel atma töreni Millet İttifakının liderleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i aynı kürsüde buluşturdu.

 

AKŞENER’DEN İL BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuşmasına, “Bu kalabalığı daha evvel toplayamayanlar vardı. Ne olacak şimdi? Sağ olun, var olun. Hakkınızı helal edin.  Yapacak işleriniz varken bu saatte buraya geldiniz. Allah bizi sizlere karşı mahcup etmesin. Sayın Seçer’e teşekkür ediyorum. Bizleri çağırdı. Ancak teşkilatlar olmadan bir şey olmaz. Her iki partinin il başkanlarına da teşekkür ediyorum. Güzel çalışmışlar” diyerek başladı.

 

“TÜRKİYE AĞLIYOR”

 

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma dikkat çeken Akşener, “24 aydır il il esnafı geziyorum. 81 ilin 79’unu gezdim. Türkiye ağlıyor. Türkiye esnafıyla, işsiz genciyle, çiftçisiyle, besicisiyle, atanmayan öğretmeniyle ve kendi çocuğu işsizken 5 maaş alan danışmanları duyunca kahrolan bir Türkiye ile karşı karşıyayız.  13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakının adayı olacak. Biz böyle haksızlıklar yapmayacağız. Kul hakkı yemeyeceğiz. Yiyenlerin de kursağında kalacak” dedi.

 

“ZENGİNLER AK PARTİLİ, FUKARALAR HER PARTİLİ”

 

Alandaki bir vatandaşın “Meral abla ekmeğimizi çaldılar” diye bağırması üzerine de Akşener şunları söyledi:

“Ekmeğimizi çaldılar, hayatımızı da çaldılar. Çocuklarımızın hayatını çaldılar. Gezdiğim yerlerde şunu gördüm. AKP’li belediyeler eliyle zenginler yaratmışlar. Zenginler Ak Partili olmuş, fukaralar her partili olmuş. İşte bu harami düzenini yıkacağız. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum. Burada bir miting yaptın, gördük hep birlikte. Sonra Sayın Kılıçdaroğlu’na burada miting yapma izni vermedin, başka yerde yaptı, onu da gördük. Mersinli burada bir mesaj veriyor. Diyor ki sandığı getir, derhal seçime git.  Halkla bilek güreşi yapıp da kazanan siyasetçi olmamıştır. Tencerenin devirmediği iktidar da olmamıştır. Kadınlar tencere kaynatamıyor. Size 2 domates yiyin, yarım simit yiyin diyenler kendileri ne yiyor? Bu iktidarı helal oyla, seçimle göndermek için derhal seçim, erken seçim diyorum.”

 

“DEMEK Kİ MEYDAN DOLABİLİYOR”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da kürsüye, “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları arasında geldi. Kılıçdaroğlu, alanı dolduranları “Benim umudum sizlersiniz” diyerek selamladı.

Kılıçdaroğlu, “Bu meydanda miting yapmamıza daha önce izin vermemişlerdi. Demek ki meydan dolabiliyor, demek ki halk değişim istiyor, demek ki halk seçim istiyor, demek ki halk dönüşüm ve adalet istiyor.  Sayın Akşener Bugün yaşadığımız tabloyu gayet güzel açıkladı. Beş maaş alanlardan tutun, sınavlarda haksızlığa uğrayanlara değindi. Evlerde tencerenin kaynamadığını, büyük sıkıntıların olduğunu ifade etti. Sizden sadece bir isteğim var, sakın ola ki umutsuzluğa kapılmayın” dedi.

 

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BÖYLE ÇALIŞIYOR”

 

Mersin’in kurtuluşunun 100. Yılında çok önemli bir projeye imza atıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bir belediye başkanının kentine yapabileceği en büyük iyiliğin temelini atıyoruz. Belediye başkanı arkadaşlara şunu söyledim; sakın ola ki hiçbir ayrım yapmayın, eğer pozitif ayrımcılık yapacaksanız, yoksul mahallelerden başlayacaksınız. Kentte yaşayanların her birisi huzur içinde yaşayacak ve bulunduğunuz yerde hiçbir çocuk yatağa girmeyecek. Bunun sözünü istedim ve belediye başkanlarımız böyle çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

İLK KEZ SANDIĞA GİDECEK GENÇLERE ÇAĞRI

 

CHP lideri, ilk kez sandığa gidecek genç seçmenlere de seslenerek şunları söyledi:

“İlk kez sandığa gidecek gençlere sesleniyorum. Sizlerden birinci arzum umutsuz olmayın. İkincisi, cumhuriyet tarihine çok değerli bir miras bırakacaksınız, otoriter bir yönetimi demokratik oylarla devireceksiniz. Dünya siyasi tarihine olağanüstü bir mesajı sizler bırakacaksınız. Bana soruyorlar. Sandık gelecek mi? Gelecek efendim gelecek. Bugün olmazsa yarın gelecek. Suriyeli kardeşlerimizi 2 yıl içinde davul zurnayla ülkelerine uğurlayacağız. Asla ırkçılık yapmıyorum. Suriyeliler de kendi ülkelerinde yaşasınlar. Turist olarak ülkemize gelsinler. Suriye ile de barışacağız. Sadece iç politikada değil dış politikada da Türkiye kurucu ayarlarına dönecek.”