“Vatandaş faturasını ödeyemez hale gelir” | Güney Gazetesi Mersin

“Vatandaş faturasını ödeyemez hale gelir”

Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, “Enerji tasarrufu kapsamında mesken abonelerine getirilen kademe uygulamasıyla yüzde 50 zam yapılarak dar gelirli vatandaşların enerji ihtiyaçlarını karşılayamaz hale getirmiştir. Birçok vatandaş faturasını ödeyemeyecek hale gelecek, bu durum ise toplumsal sorunların oluşmasına sebep olma olasılığını yaratacaktır” dedi.

“Vatandaş faturasını  ödeyemez hale gelir”

ABİDİN YAĞMUR

 

Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, 2022’nin ilk saatlerinde yapılan elektrik zammının mesken tüketicilerine ve üreticilere büyük yükler getireceğini, vatandaşın elektrik faturasını ödeyemez hale geleceğini söyledi.

 

“VATANDAŞI DA ÜRETİCİYİ DE ZORA SOKTU”

 

EPDK tarafından onaylanarak 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe giren elektrik tarifelerine büyük oranlarda zam yapıldığını kaydeden Atar, “Hayatın her boyutunda kullanımı zorunlu olan elektrik tarifelerine yapılan zamlar genel anlamda tüm zamlarında habercisi olmaktadır. Mesken abonelerinden başlayan sanayi ve ticarethane abonelerinden, çiftçilerimizin kullandıkları tarımsal sulama abonelerine kadar kapsayan 2022 yılının ilk gününde yapılan bu zam gelecek içinse bizleri endişeye düşürmektedir. EPDK basın açıklamasında yapılan zamların gerekçesini kademeli tarife uygulaması ile dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarrufu ve verimliliği ileri sürmüştür. EPDK’nın söylemi ile yaptığı uygulamalar örtüşmemekle birlikte sadece dar gelirli yurttaşları değil döviz dalgalanmasındaki büyük kayıplar ile ayakta kalmaya çalışan tüm üretim kapsamındaki esnaf ve sanayicilerde zora sokmuştur” dedi.

 

“TOPLUMSAL SORUNLAR DOĞURUR”

 

Enerji tasarrufu kapsamında mesken abonelerine getirilen kademe uygulamasının (150 kW/ay ) yüzde 50 zam yapılmasıyla dar gelirli vatandaşların enerji ihtiyaçlarını karşılayamaz hale getirildiğini kaydeden Atar, “Bu durum zorunlu olarak usulsüz kullanımların önünü açma olasılığını doğurmakla birlikte birçok vatandaş faturasını ödeyemeyecek hale gelecek bu durum ise toplumsal sorunların oluşmasına sebep olma olasılığını yaratacaktır.  2007 yılında yayınlanan Enerji Verimliliği Kanununun tam anlamıyla hayata geçirilememesi, bu kapsamdaki ilgili kurumların kapatılması, enerji özelleştirmeleri sonrasındaki olumsuzluklar, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki düzenlemelerin yetersizliği, ithal enerji kaynaklarına bağımlılık; maalesef ki bizi ülke olarak pahalı enerji kullanımına itmiştir.  Bu kapsamda siyasi iktidarın enerji politikalarını ivedi olarak gözden geçirmesi ve gerekli düzenlemeleri bir an önce yapması zorunluluk haline gelmiştir. Elektrik mühendisleri odası olarak her zaman dediğimiz gibi; Türkiye’nin Enerji sorunu yoktur, enerji yönetimi sorunu vardır” ifadelerini kullandı.