O gece 1 milyar doları kimler bozdurdu? | Güney Gazetesi Mersin

O gece 1 milyar doları kimler bozdurdu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Döviz Endeksli TL Mevduatı” paketini açıkladığı akşam dolar kuru 18 liradan 11 liraya hızlı şekilde düşmüş, gece saatlerinde bazı kişiler doları 18 liradan bozarak büyük kazanç elde etmişti. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen o kişilerin kim olduğunun açıklanmasını istedi.

O gece 1 milyar doları kimler bozdurdu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" sistemini açıklamasının öncesinde 18 lira olan dolar bu açıklama sonrasında 12 liraya kadar düştü. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yanıtlanması için soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Aynı gece Dolar kuru 12, Avro ise 15 Türk Lirasına gerilemiştir. Açıklama mesai saatleri dışında yapıldığı için halkımız kendi birikimlerine müdahale edememiş ve birikimleri göz göre göre erimiştir. Hangi bürokrat, iş insanı ve siyasiler bu açıklamanın etkilerini ve sonuçlarını bildikleri için öncesinden dövizlerini bozdurmuştur?” diye sordu.

Bankalarda parası olanlara dolaylı faiz getirilerek hazineye; yani yoksul vatandaşa ek bir yük daha getirildiğini ifade eden Antmen “Aynı gece Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, 1 milyar dolar bozdurulduğunu açıklamıştır” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar:

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dövize endeksli Türk Lirası Mevduatı Sistemine geçildiğini açıkladığı 20 Aralık 2021 tarihinden hemen önce aynı gün Dolar 18, Avro 20 Türk Lirası iken milyonlarca dolarını bozduranlar kimlerdir? Hangi bürokrat, iş insanı ve siyasiler bu açıklamanın etkilerini ve sonuçlarını bildikleri için öncesinden dövizlerini bozdurmuştur?

– Bu açıklamalar önceden kim ya da kimler tarafından suç olmasına rağmen birilerine iletilmiştir? Yurt dışından işlem yapanlar kimler ve hangi firmalardır?

- Döviz geçiş garantili köprüler, yollar, havalimanları yetmedi şimdi de faizleri de mi halkın parasıyla garantiliyorsunuz? Bunun adı dolaylı olarak vatandaşın parasını servet sahiplerine aktarmak demek değil midir?

- Bu ödemeler hazineden yapılacağı için Meclisten onay alınması gerekmiyor muydu? Meclisten onay almadan hazinenin parasını nasıl bu şekilde harcayabiliyorsunuz?

 

HALK BANK REKLAM FİLMİ NE ZAMAN ÇEKİLDİ?

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" sistemini açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden Halkbank'ın TL'ye ilişkin yayınladığı reklam filmini de gündeme getirdi.

Antmen, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

 –Bu reklam filmi çok önceden çekildiğine göre kimler dövizin bir anda düşeceğini biliyordu? Bu kişilerin banka hesapları incelenmiş midir? Büyük bir döviz vurgunu yaparak Türk Lirası alanlar ve yeni mevduat sistemiyle de bunların faizini vatandaşa yıkanlar kimler?– Bu reklam filmi hangi tarihte çekildi? Bu filmin çekilmesine ilk karar verildiği tarih nedir? Kimlerin talimatıyla böyle bir film çekilmesi önceden kararlaştırıldı?  (Haber Merkezi)