“Paramızı iade edin” | Güney Gazetesi Mersin

“Paramızı iade edin”

‘Evim mağdurlarından’ TMSF’ye tepki: Mağdur değildik, mağdur edildik

“Paramızı iade edin”

MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin’de bulunan ‘Evim Mağdurları’ Özgecan Aslan Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına katılanlar, şirketlere el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) vatandaşın parasını aylardır iade etmediğini iddia etti. Açıklamadan sonra dertlerini anlatmak için AKP Mersin İl Başkanlığı binasına giden mağdurlar kapalı kapılarla karşılaştı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu  (TMSF) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Temmuz ayında faizsiz konut ve araç projesi yürüten 21 şirketi halkı mağdur etmemesi için tasfiye etmişti. TMSF’den paralarının iadesini isteyen mağdurlar eylem yaptı, “Mağdur değildik, mağdur edildik” sloganları attı.

 

54 BİN MAĞDUR

 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Mustafa Kemal Gökçek, 2 Temmuz 2021 günü 54 bin insanın tek bir düzenleme ile bütün alın terine, konulduğunu ve  tarih sayfalarında bu mağduriyetin yerini alacağını söyledi.

Devleti yöneten kadrolara seslenen Gökçek, “Beyler devlet yönetiyorsunuz devlet, hangi devletin yönetimi kendi masum, gariban halkını mağdur eder. Sonra kenara çekilip seyir eder” dedi. Tek bir imza ile binlerce insanın mağduriyetine sebep olduğunu iddia ettiği devlet kadrolarının kendi seslerini duymak zorunda olduğunu belirten Gökçek, “Bu yapılan yanlış düzenlemenin hak gaspına sebep olduğu açıkça ortadayken bu durumu görmezden gelmenizde bir o kadar manidardır” diyerek yöneticilere tepki gösterdi.

 

“TMSF HAKKIMIZI İADE ETMİYOR”

 

TMSF’nin kendilerini mağdur ettiğini dile getiren Gökçek, “Görev verdiğiniz TMSF kurumu milletin hakkını kapalı kasalarına kaldırdı geri iade etmiyor. Elli dört bin insanın alın terini kendi keyfi uygulamaları ile yok ediyor ve vatandaş lehine hiçbir iş yapmıyor. Aylar oldu, TMSF hep bir sorun yumağı olarak karşımızda duruyorken şimdi de bu kurum sorunun devlet yönetimi kaynaklı olduğunu söylemekten çekinmiyor. Bizler kimsenin tek bir kuruşunu istemiyoruz. Kendi alın terimizin, helal lokmamızın ve bizim olan birikimlerimizin iadesini talep ediyoruz” dedi.

 

“MAĞDUR DEĞİLKEN MAĞDUR EDİLDİK”

 

Ülkenin binlerce mülteciye kucak açan idarecilere sahip olduğunu söyleyen Gökçek, “Devlet asıl yurttaşlarına neden bu kadar mesafeli olur. Mağduriyetimizi çözecek olan devlet yönetimine kendi teşkilat merkezleri önünden ve seksen bir ilimizden tek nefes ile sesleniyoruz” ifadelerini kullandı. Mağdur değilken mağdur edildiklerini söyleyen Gökçek, “Artık ne bekleyecek gücümüz ne de tahammül edecek sabrımız kalmadı. Bir memleket düşlüyorduk, üzerinde yaşadığımız bu memleket elli dört bin kişiden fazla insanın mağdur edildiği yer oldu” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

AKP İL BİNASININ KAPILARI KAPALI

 

Basın açıklamasının ardından AKP Mersin İl binasına giden grup, kapalı kapılarla karşılaştı. AKP Mersin İl binası önünde açıklama yapan Mustafa Kemal Gökçek, “AKP Mersin İl yöneticilerine daha önce gelip bir çayınızı içeceğiz demiştik. Bize ne bir çay verdiler, ne de oturacağımız bir sandalye var. Şu an il binasının kapalı olduğu söyleniyor. İçeri giremedik maalesef” ifadelerini kullandı.