MİY ismi ile yaşayacak | Güney Gazetesi Mersin

MİY ismi ile yaşayacak

İçel İdman Yurdu Basın Sözcüsü A. Halim Yiğit, “Sporun İçinden” adlı programa konuk oldu. İçel İdman Yurdu’nun isim değişikliği, devre arasında takıma yapılacak transferler ve kulübün geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Yiğit, İçel İdman Yurdu’nun yakında yoluna Mersin İdman Yurdu olarak devam edeceği müjdesini verdi.

MİY ismi ile yaşayacak


 

 

“MERSİN İDMAN YURDU İSMİNİ ALABİLİYORUZ”

İçel İdman Yurdu’nun isminin değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Yiğit, “Mersin İdman Yurdu gerçeğini hep dile getirdik. Bende çocukluğumdan beri Mersin İdman Yurdu ile yatan kalkan birisiydim. MİY’in içinde bulunduğu durum hepimizin içini acıtıyor. 1 yıllık süreçte MİY’in bu durumdan nasıl kurtulacağı yönünde her türlü çözüm yolunu, uzlaşma yolunu araştırdım. Başkanım, bu anlamda ciddi çalışmalar yürüttü. Hiç pes etmedik. Bu kadar baskıya ve ötekileştirmeye rağmen pes etmedik. Amacımız Mersin futboluna MİY markasını hakettiği gibi yaşatmak. Şampiyonluklardan daha değerlidir MİY armasını ve adını yaşatmak” dedi.

Başkan Metin Saltık, Futbol Şube Sorumlumuz Ümit Saltık, teknik direktör Ender Alkan ve Yardımcı antrenör Fatih Azak’ın toplantı yaptığını söyleyen Yiğit,  “Toplantıda MİY’İn kapatılması ve ardından İçel İdman Yurdu’nun yoluna Mersin İdman Yurdu olarak devam etmesi kanaatine varıldı. Şevket Başkanımız da bu yolda ciddi çalışmalar ve fedakarlıklar yapıyor. Hukuki açıya gelecek olursak ta; konuya iki açıdan bakmak gerekiyor. İlk olarak “Dernekler Kanunu”na göre kurulmuş bir kulüp. Anayasa’da derneklerin kurulma ve kapatılma şartları açıkça belirtilmiş. Derneğin borcunu ödeyemeyecek duruma gelmesi gibi birçok kapatılma koşulu var ve MİY bu koşulları taşıyor. Diğer boyutu ise Türkiye Futbol Federasyonu. TFF’de MİY’in bir tescil numarası var. O numaranın kapatılması ve derneğin kapatılması yönünde Türkiye’nin önemli spor hukukçuları ile görüştüm. Mersin İdman Yurdu ismini alabiliyoruz. Yönetim kurulu olarak yolumuza Mersin İdman Yurdu A.Ş. olarak devam etme kararı aldık” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE CİDDİ YOL KAT ETTİK”

Yeni yönetim kuruluyla birlikte takımdaki havanın olumlu yönde değiştiğini de sözlerine ekleyen Yiğit, “Zabıta Daire Başkanımız Sayın Fuat Tuğluoğlu’nun gelmesiyle birlikte Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ciddi yol kat ettik. Mersin Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar bize hiçbir faydası olmayan bir belediyeydi ama Fuat Başkanla ile yol kat ettik. Vahap Seçer Başkanımız da nihayet bizlerin onurlu mücadelesini anladı ve üzerlerine düşen ne varsa yapmaya başladı. Her iç saha maçında önce bilboardları bize tahsis ederek artık halkımıza maçımız var diyebiliyoruz. Kırmızı Şeytanlar’dan Murat Tanış ve arkadaşları da ayrıca Yenişehir Belediyesi’nden bizler için bilboard tahsis etti. Macit Özcan Spor Kompleksinin üstündeki saha bizlere tahsis etti. Takımımız antrenmanlarını orada yürütüyor. Bunun yanı sıra Mehmet Yüce bizim Aziz Sancar’da yer alan antrenman sahamızı tadilata aldırdı. Toroslar Belediyesi’nin bizlere Aziz Sancar Tesisleri’nin tahsis etmesiyle birlikte artık başımızı sokacak bir yerimiz var nihayet” ifadelerini kullandı.

 

“ENDER HOCANIN RAPORU DOĞRULTUSUNDA TRANSFER YAPACAĞIZ”

Kulübün transfer çalışmaları hakkında da bilgi veren Halim Yiğit, İçel İdman Yurdu’nu hak ettiği üst liglere çıkarmak için çok çalıştıklarını ifade etti. Yiğit, “Bu heyecan ve istekle bir an önce kendimizi üst liglere atmak istiyoruz. En kötü TFF 1. Lig’de olmamız gerekiyor. Başarıya aç bir taraftar ve yönetim olduğu için kendimizi hemen yukarılara atmak istiyoruz. Bundan dolayı bazen yönetim olarak hatalar yapıyoruz. Sezon başında bizle Cem Kavçak hocamıza ciddi anlamda güveniyorduk ve de umutluyduk. Son üç hafta üç beraberlik aldık. Son haftaların en formda takımı Karaköprü’yü bile elimizden kaçırdık. Şanlıurfa’dan Mersin’e dönene kadar kimsenin ağzını bıçak açmadı. Çok üzüldük. Skor konusunda eksikliğimiz var. Modafen FK maçından sonra Ender Hocamız ilgili raporunu verecektir. Devre arasında eksik gördüğümüz yerlerdeki eksiklikleri gidermek adına çalışmalarımızı yapacağız. Başarılı ve formdaki futbolcuyu getirmek zordur. Bizler hocamızın raporuna göre transferlerimizi yapacağız. Mevcut konumda liderle 14 puan fark aramızda. Şampiyonluk için ciddi anlamda bir futbol şansı gerekiyor ama play-off’tan da olsa bu sene bir üst lige çıkmak istiyoruz. Ender Hocamızın da bu yönde inancı tam, bu takımı bir üst lige çıkaracağına inanıyor” dedi.

 

“BUGÜNE KADAR BİR KURUŞ DESTEK GÖRMEDİK”

Geldiği süreçten bu yana Mersin Valisi Ali İhsan Su ile üç kez iletişime geçtiklerinin altını çizen Yiğit, “Bizim omuz almaya ve destek görmeye ihtiyacımız var. Kulüp ve şehir hak ettiği yerde değil. Bu anlamda Sayın Valimize isteklerimizi ilettik. MIP ile bu anlamda bir görüşme gerçekleştirdik ve ilerleyen zamanlarda iyi projelere imza atacağımıza inanıyoruz. Bugüne kadar bir kuruş destek görmedik. Ama bu devre arasında Vahap Seçer Başkanımıza güveniyoruz. Bize bi forvet hediye edecektir” dedi. 

Halim Yiğit forma satışları için ise story çalışmalarını sürdürdüklerinin müjdesini verdi.  (Haber Merkezi)