“Mersin’le ilgili projelere ağırlık verilmeli” | Güney Gazetesi Mersin

“Mersin’le ilgili projelere ağırlık verilmeli”

“Mersin’le ilgili projelere ağırlık verilmeli”

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Baki Şimşek, TBMM Genel kurulunda görüşülen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bütçe Toplantısı’nda söz aldı. Şimşek, Mersin’le ilgili projelere ağırlık verilmesini ve başlanmamış olan projelerin bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

 

“MERSİN -  GAZİANTEP ARASI İKİ SAAT 15 DAKİKAYA DÜŞECEK”

 

Mersin'den Gaziantep'e uzanan hızlı tren hattındaki çalışmaların devam ettiğini belirten Şimşek, “2024 yılında tamamlanması planlanan bu projeyle Adana-Gaziantep arasındaki seyahat süresi altı buçuk saatten iki saat on beş dakikaya düşecektir.  Mahalle, köy, belde, yayla ayrımı yapmaksızın insanımızın yaşadığı her yere kesintisiz cep telefonu erişimi ve internet hizmeti sunulması mazeretsiz beklentimizdir. Seçim bölgem olan Mersin başta olmak üzere birçok yayla ve köylerimizde internet erişimi ve cep telefonu erişimiyle ilgili şikâyetler almaktayız. Bu yerler tespit edilip ülkemizin her köşesine cep telefonu ve internet hizmeti götürülmelidir” dedi.

 

"MERSİN LİMANI TÜRKİYE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKILAR SUNACAK”

 

Mersin Limanı'nın kapasitesinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Şimşek, “Denizcilik, uluslararası ticari taşımacılıkta en büyük paya sahip olan sektör olarak, dış ticaretimizin geliştirilmesi, ekonomimizin dışa açılarak dünya ekonomisiyle bütünleşmesi ve diğer ekonomik hedeflerimizin gerçekleştirilmesi açısından son derece önemli fonksiyona sahiptir” dedi.  Deniz yolu taşımacılığının en ekonomik ulaştırma modeli olduğunu söyleyen Şimşek, kara yolu taşımacılığına göre 6,5 kat, demir yolu taşımacılığına göreyse 3,5 kat daha ucuz olduğunun altını çizdi. Konum olarak ulaşım ağının tam göbeğinde bulunan Mersin Limanı’nın Türkiye ekonomisine ciddi kaktılar sunacağını söyleyen Şimşek, “Bu sebeple, Mersin Limanı'nın kapasitesi artırılmalı ve konteyner limanıyla ilgili çalışmalar bir an önce başlatılmalıdır. Bu çerçevede, ülkemizde liman yatırımları bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmeli, fiziksel altyapının geliştirilerek deniz yolu taşıma paylarının artırılması önem arz etmektedir. Transit yük taşımacılığı açısından uygun olan limanların kapasitesi artırılmalıdır. Limanların coğrafi konumu dikkate alınarak etkin bir düzenleme ve denetim sistemi oluşturulmalıdır. Liman hizmet kalemleri tüm limanlarda standart hâle getirilmeli, yeşil liman uygulamaları desteklenmelidir” diye konuştu.

 

ŞİMŞEK, MERSİN’DEKİ PROJELERE DİKKAT ÇEKTİ

 

Çukurova Havalimanı'nın artık milletin hizmetine sunulması gerektiğini söyleyen Şimşek, “54 ilden büyük olan, 350 bin nüfuslu Türkiye'nin en büyük müstakil ilçesi olan Tarsus'umuza araç muayene istasyonu artık açılmalıdır. Tarsus'ta şehir içi demir yolu hattı yeraltına alınmalı, yüzde 80'i biten Mersin-Antalya yolu bitirilmelidir.  Çeşmeli-Taşucu yoluna kazma vurulmalıdır. Tarsus-Çamlıyayla yolu, Tarsus Organize Sanayi bağlantı yolu bitirilmelidir. Mersin-Tarsus arası otoban ücretsiz olmalıdır. Mersin Şehir Hastanesine mutlaka otoyoldan çıkış verilmelidir. Silifke-Mut-Karaman yolları, Silifke-Gülnar yolları, Erdemli-Ayrancı yolu bitirilmeli, Mersin Kazanlı-Karataş-Yumurtalık üzerinden İskenderun'a mutlak yeni bir yol projesi yapılmalıdır. Bu hem sahildeki trafiği rahatlatacak hem de Türkiye'nin 2 tane büyük limanı arasında, çok da istimlak problemi olmayan bir bölgede yeni bir yol güzergâhı oluşturacaktır” şeklinde ifadeler kullandı.