Üreticilere ekipman desteği | Güney Gazetesi Mersin

Üreticilere ekipman desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi, kent genelinde faaliyet yürüten 4 tarımsal kalkınma kooperatifine zeytin boylama makinesi desteğinde bulundu. Hem maliyetleri asgariye indiren hem de iş gücünü azaltan, saatte 2 bin kilo zeytini eleyebilen zeytin boylama makinelerinden biri de Tarsus’ta bulunan S.S. Hacıhamzalı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne teslim edildi.

Üreticilere ekipman desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılığa destek projeleri aralıksız devam ediyor. Her bölgenin üretim özelliğine göre makine desteği veren Büyükşehir Belediyesi, 4 tarımsal kalkınma kooperatifine zeytin boylama makinesi teslim etti. Zeytin üreticileri makine sayesinde hem maliyetten hem de zamandan tasarruf etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi koordinesinde teslim edilen zeytin boylama makineleri, zeytin üreticilerinin hem maliyetlerini asgariye indiriyor hem de zamandan tasarruf sağlıyor. Mersin genelinde tarımsal destek projelerini bir bir hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde faaliyet yürüten 4 tarımsal kalkınma kooperatifine zeytin boylama makinesi desteğinde bulundu. Yoğun iş gücünü hafifleten, saatte 2 bin kilo zeytini eleyebilen zeytin boylama makinelerinden biri de Tarsus’ta bulunan S.S. Hacıhamzalı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne teslim edildi.

 

KOOPERATİF BÜNYESİNDE ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR

 

Hacıhamzalı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ayhan Özer, makineyi çevre mahallelerde bulunan üreticilerin de kullandığını kaydederek, “Zaman içerisinde ihtiyacımız olduğundan dolayı, köy adına muhtarımızın aracılığıyla Belediye Başkanımız Vahap Seçer’den zeytin boylama makinesi talebinde bulunduk. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz, gönderdi ve kullanıyoruz. Aynı zamanda bu makineyle çevre köylere de hizmet veriyoruz. Göçük, Kızılçukur, Albeyli, Sıraköy, Muhat ve Hacıhamzalı’nın bütün halkı zeytinini getirip burada boylama makinesinde boyluyor. Biz de kooperatif olarak, hiçbir üreticiden ücret talep etmeden bu hizmeti veriyoruz. Başkanımıza hem köylülerimiz hem kooperatif adına çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Hüsniye Destele ise eskiden işlerinin saatlerce sürdüğünü ifade ederek, “Önceden dağdan toplar gelirdik akşama kadar. Temizlemek bayağı bir uzun sürerdi. Şimdi kolayladı yani. Ağaçtan, dağdan topluyoruz, doğruca buraya getiriyoruz. Yani evde seçme yok” dedi. (Haber Merkezi)