Çarşıda yarım simit, pazarda çeyrek lahana!

CHP Mersin Milletvekili Gökçel, hayat pahalılığını böyle özetledi.

Çarşıda yarım simit, pazarda çeyrek lahana!


 

MAHMUT SÖNMEZ

 

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel TBMM Genel Kurulu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu. Tarımda meydana gelen yıkım meydana geldiğini dile getiren Gökçel Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, “Bu şartlarda sen üretim yapar mısın?” diye tepki gösterdi. Gökçel, vatandaşın bayat ekmek almak için fırınların önünde beklediğini, yarım simit aldığını, pazarlarda çeyrek lahana satıldığını söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerine genel kurulda konuşma yaptı. Gökçel, Genel Kurul’da görüşülen bütçede üretimi artırmak için kaynak ayrılmadığını ifade etti. Çiftçilerin borç yükünün arttığını kaydeden Gökçel, “Çiftçi Bağ-Kur'unu ödeyemiyor, gübre alamıyor, zirai ilaç alamıyor, yem, tohum, fide alamıyor. Çiftçi borçları AKP döneminde 70 kat arttı. Yani şu anda 200 milyar liranın üzerinde çiftçi borcu var. Bu borçlarla alakalı bu bütçede bir kaynak var mı? Üretimi artıracak bir stratejiniz var mı?” diye sordu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin daha önce “Bizim ülkemizde bu sezon zarar ettim çiftçi yok” sözlerini hatırlatan Gökçel, “Sizin döneminizde mutsuz çiftçi yokmuş, öyle diyor Bakan. AKP iktidarında en az 3 milyon hektar arazi tarım dışına çıktı. Türkiye’de tarımın geldiği nokta bu. Kimmiş mutlu olan?” dedi. AKP’nin ithalat politikasını eleştiren Gökçel, “Merak ediyorum Sayın Bakan, siz hangi ülkenin Tarım Bakanısınız? Mutlu çiftçi varsa sizin tarım ürünleri ithal ettiğiniz ülkelerin çiftçileri mutlu. Benim çiftçim 10,5 liraya mazot ve Dap ve Üre gübresini 14,5 liraya alıp, yemi 200 liraya alıp bir de üretimi nasıl yapacak? Hiç düşünüyor musunuz bunları? Bunlarla ilgili nasıl bir önlem alacaksınız? Size soruyorum arkadaşlar, İçinizde bu şartlarda üretim yapacak bir babayiğit var mı? Sayın Bakan, sen yapabilir misin bu şartlarda bu üretimi?” dedi.

 

ÇİFTÇİNİN TARLASI İCRADAN SATILIK

 

Çiftçilerin borçları sebebiyle büyük bir krizde olduğunu dile getiren Gökçel, “AKP iktidarında en az 3 milyon hektar arazi tarım dışına çıktı. Siz çiftçinin traktörünü haczettiniz, tarlalarını haczettiniz, ahırdaki hayvanlarını haczettiniz; yetmedi, borcundan dolayı çiftçiyi hapse attınız, hapse. Ziraat Bankasının internet siteleri icradan satılık tarla ilanlarıyla dolu arkadaşlar, tarla ilanlarıyla. İşte, bu Bakanın tarımı getirdiği durum bu. Çiftçi kazanıyorsa bu ilanlar neyin nesi Sayın Bakan? Siz Türk çiftçisini bitirdiniz. AKP döneminde 114 milyar dolar tarımda ithalat yapıldı, işte siz busunuz” diye tepki gösterdi.

 

PAZARDA ÇEYREK LAHANA DÖNEMİ

 

Üretimin azalmasıyla bir gıda krizinin baş gösterdiğini vurgulayan Cengiz Gökçel, “İnsanlarımız un alamıyor, süt, peynir alamıyor, yumurta alamıyor, yağ alamıyor. Hele ekmeği 1 lira ucuza almak için saatlerce kuyrukta bekliyor vatandaşlarımız. Burada arkadaşlar, bazı arkadaşlar da diyor ki: "Siz üretimi artırmadığınız için kuyrukta bekliyor." Değerli arkadaşlar, insanlar ertesi gün bayat emek alıyor yarı fiyatına diye. Ülkeden haberiniz olsun haberiniz

Haberiniz var mı? Simitçiler artık yarım simit satmaya başladı. Ben bir Türk vatandaşı olarak bundan utanıyorum, bilmem sizler utanıyor musunuz? Dün bir pazarcı pazarda `Çeyrek lahana sattım` diye bas bas bağırdı. Bir çiftçi olarak ben bağırıyorum `Yandım` diye vatandaş pazardan ürün alırken bağırıyor. Bu ülkeyi getirdiğiniz hâl ortada. Utanın artık utanın. Bu işleri düzeltemezseniz bu işlerden vazgeçin” dedi.

 

ÇİFTÇİ BORÇLARININ FAİZİNİ SİLECEĞİZ

 

Konuşmasında çiftçilere seslenen Gökçel, çiftçilerin sorunlarını çözeceklerini söyledi. Gökçel; “Çiftçi borçlarının faizini sileceğiz, tarımı programlayacağız, tarımsal üretim hamlesi başlatacağız. (CHP sıralarından alkışlar) Yeniden tarım ürünlerinde ihracat yapan tarım ülkesi olacağız. Millî gelirin yüzde 1'i oranında çiftçimize destek vereceğiz, analarının ak sütü gibi helal bir para bu. Çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV'yi kaldıracağız. Tarımsal elektrikten vergileri arındıracağız. İktidar bir yıldır atama yapmıyor; her köye ziraat mühendisi, veteriner, tekniker, teknisyen göndereceğiz, gübreyi ucuzlatacağız, üretimi artıracağız, çiftçinin yeniden ihya olmasına, ihya edilmesine katkı yapacağız, birlikte üreteceğiz ve hakça bölüşeceğiz” dedi.