Yenişehir’de yeni sergi | Güney Gazetesi Mersin

Yenişehir’de yeni sergi

Yenişehir Belediyesinin bir yıl önce Mersin’e kazandırdığı Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi’nin birinci yıl dönümünde 2021’in son, 2022’nin ilk sergisi olan “minipaint ulusal karma sergisi” açıldı. Yenişehir Belediyesi uluslararası standartlardaki modern galerilerinde daha önce 5 sergi ile 101 sanatçının 357 eserini sanatseverlerle buluşturmuştu.

Yenişehir’de yeni sergi

73 sanatçının 25 santimetrekarelik eserlerinden oluşan “minipaint ulusal karma sergisi” açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yanı sıra Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürü Serbülent Biçer, belediye meclis üyeleri, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Sergiyi davetlilerle birlikte gezen ve sergide Türkiye’nin dört bir yanından sanatçıların eserlerinin yer  aldığını ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Bu serginin katılımcıları Türkiye’nin dört bir yanından. Biz burada bir şeyi de amaçlamış olduk; istiyoruz ki sanat hediye edilebilsin, teşvik edilsin ve sevdiğinize ‘ne alsam’ diye düşündüğünüzde sizin karşınıza çıkacak en mükemmel seçenek buradaki eserler.  Bu sergi Mersinlilere armağan olsun. Nice yıllara Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi nice yıllara Ahmet Yeşil Sanat Galerisi” ifadelerini kullandı.

Başkan Abdullah Özyiğit, Yenişehir’in kültürle ve sanatla yaşamaya devam edeceğine dikkat çekerek, tüm vatandaşları sanat galerilerini ve sergileri gezmeye davet etti.

 

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN TEKLİF VAR”

 

Galerilerin Danışma Kurulu Üyesi Ahmet Yeşil ise Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından sanatçıların burada sergi açmak için talepte bulunduklarını söyledi.

Mersin’den bir tohum ektiklerini belirten Yeşil, “Bugün Türkiye geneline baktığımız zaman ‘İstanbul sanatın merkezi’ diyoruz. İstanbul’da bile bu kalitede bu nitelikte çağdaş mekan 3’ü, 5’i geçmez.  Bu sadece Mersin’e katkı sağlamayacak, ulusal boyutta da sanata, sanatçıya ve sanat toplumuna katkı sağlayacak bir mekan. Çok nitelikli sergilerle bir yılı atlattık. Bundan sonra talepler çok arttı, Türkiye’nin dört bir yanından. Hatta yurt dışından sanatçılardan sergi açmak için teklif var, ’biz de orada sergi açabilir miyiz’ diye. Düşünün Mersin’de bir tohum ekiyoruz, bu tohumun yıldızları Mersin’in dışına çıkıyor, ülkenin dört bir yanında nereye gidersek bu mekânla ilgili güzel şeyler duyuyoruz. Yurt dışından da bunları duymak çok hoşuma gitti.” diye konuştu.

 

SAKUÇOĞLU: HEDEFİMİZ ULUSLARARASI SERGİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK

 

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in sanat ve kültüre desteği ile daima yanlarında olduğunu  kaydeden Galerilerin Danışma Kurulu Üyesi  Aynur Sakuçoğlu “Gönüllü olarak çıktığım bu yolda çok sevgili değerli sanatçımız Ahmet Yeşil ve çok değerli hocam Veli Mert benimle yol arkadaşlığı yaptılar. Onlar yanımda olmasaydı belki bu kadar cesur davranmazdım, bu fikri başkanımıza iletmezdim. Onların varlığıyla yol aldım tabi ki Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Özyiğit, sanata, kültüre desteği ile her zaman yanımızda oldu. Eğer bu galeriler Yenişehir’de bu boyuttaysa kendisinin sayesindedir. Teşekkür ediyorum. Hedefimiz uluslararası sergilere ev sahipliği yapmak.  Onu da gerçekleştireceğimize inanıyorum böyle bir kadroyla her şey yapılır” dedi.

 

“GELECEKLE İLGİLİ DAHA İYİ PROJELERİ HAYAL EDİYORUZ”

 

Sanat galerilerinde dolu dolu bir yıl geçirdiklerini ifade eden Galerilerin Danışma Kurulu Üyesi Veli Mert ise şöyle konuştu: “İnanılmaz bir yıl geçirdik, dolu dolu bir yıl geçirdik. Gerçekten her sergide farklı bir problemle karşı karşıya kaldık ve sanatsal bağlamda bu problemlerin hepsini aşmaya çalıştık. Güzel bir ekip kurduk artık burada bir yıllık bir belleğimiz var. Bu bir yıllık bellek bize gelecekte güven veriyor, bu güven gelecekle ilgili daha iyi projeleri hayal etmemizi sağlıyor. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten ne hayal ettiysek gerçekleşti. Ben ekibe çok teşekkür ediyorum. Yani harika bir ekip var ve artık kentte bir beklenti oluştu, çıta yükseldi.  Katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, açılıştan sonra galerilerin danışma kurulu üyeleri Ahmet Yeşil, Aynur Sakuçoğlu ve Veli Mert’e teşekkür plaketi verdi.  “minipaint ulusal karma sergisi”  7 Ocak’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. (Haber Merkezi)