Mersin’de ekmek 2.5 lira | Güney Gazetesi Mersin

Mersin’de ekmek 2.5 lira

Mersin’de ekmek 2.5 lira

Mersin’de iki ay önce gelen zamla beraber ekmek fiyatı 1.5 liradan 2 liraya yükselmişti. Ekmek maliyet fiyatlarına dayanamayan birçok fırın ve market Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın ekmek fiyat değişikliği için oluşturduğu komisyondan çıkacak kararı beklemeden ekmeği 2.5 liradan satmaya başladı. Günde 5 ekmek tüketen bir ailenin Mersin’de aylık ekmek gideri asgari ücretin 8’de birine tekabül ediyor.

 

HER GEÇEN GÜN EKMEK MALİYETİ ARTIYOR

 

Ekmek maliyet fiyatlarının artmasıyla 9 Ekim’de yapılan zamla Mersin’de 230 gram ekmek fiyatı 1.5 liradan 2 liraya çıkarılmıştı.

Zammın yapıldığı Ekim ayında 50 kiloluk un torbasının fiyatı ortalama 175 lirayken şu an 360 liraya dayanmış durumda. Her geçen gün ekmek maliyetinin artması üzerine Mersin’de ki birçok fırın ve market ekmeği 2.5 liradan satmaya başladı.

 

KOMİSYON KARARI BEKLENMEDEN GELEN ZAM

 

Son bir yılda un fiyatları 90 liradan 360 liraya gelmiş durumda, geçen sene Mersin’de 1,25 liraya satılan ekmek, maliyet fiyatının her geçen gün artmasıyla 2.5 liraya satılmaya başladı. Mersin’de birçok fırın ve market, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın ekmek fiyat değişikliği için oluşturduğu komisyondan çıkacak kararı beklemeden ekmeği 2.5 liradan satmaya başladı.

 

GÜNDE 5 EKMEK, BİR AYDA ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 14’ÜNE TEKABÜL EDİYOR

 

Döviz kurunun karşısında her geçen gün eriyen Türk Lirasıyla beraber, halkın maaşı da erirken ürünlere yapılan zamlarla birlikte alım gücü de her geçen gün düşmekte. Günde ortalama 5 ekmek tüketen bir aile ayda 375 lira para vermek zorunda kalacak, bu fiyat asgari ücret alan bir vatandaşın maaşının yüzde 14’üne tekabül ediyor.

 

 

Komisyon zam için toplandı

Mersin’de il merkezi ve ilçelerinde faaliyet yürüten Fırıncılar Odası ve fırıncıların kayıtlı olduğu Esnaf Odalarından gelen ekmek fiyat tarifesi değişikliği için oluşturulan komisyon, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer Başkanlığında toplandı.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim kurulu toplantı salonunda Birlik Başkanı Talat Dinçer Başkanlığında gerçekleştirilen ekmek fiyat tarifeleri değişiklik talebi komisyon toplantısında Mersin Büyükşehir Belediyesini temsilen Basri Halis, Ticaret İl Müdürlüğünü temsilen Mehmet Emin Şafak,  İl Tarım Orman Müdürlüğünü temsilen Yılmaz Kaya, Mersin TSO temsilcisi Abdulkadir Dölek, Tarsus TSO temsilcisi Ali Ukav, Erdemli TSO temsilcisi Nihat Taner, Silifke TSO temsilcisi Ali Işık, Tarsus Fırıncılar Odası temsilcisi Suat Yaşar, Mersin Fırıncılar Odası temsilcisi Cevdet Tekbaş,  Aydıncık Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Mithat Akıncı, Gülnar Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Zeynel Nar, Tömük Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Mehmet Yılmaz, Mut Esnaf ve Sanatkarlar Odası Temsilcisi Yusuf Köğçe, Silifke Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Uçal Mavili, Silifke Bakkallar Odası temsilcisi Zahide Doğan, Erdemli Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Halil Metik, Çamlıyayla Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Mehmet Emin Sakallı,  Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Erdoğan Temizkan hazır bulundu.

 

EKMEK MALİYETİNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 50’Yİ GEÇTİ

 

Toplantıda Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı Mersin il merkezi ve Tarsus Fırıncılar odası ile diğer ilçelerde fırıncıların kayıtlı olduğu esnaf ve sanatkarlar meslek odalarınca Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin 4. Maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde tanımı yapılan ekmeğin maliyetlerindeki artışın yüzde 50’yi geçtiğine dikkat çekildi.

Komisyonca hali hazırda yürürlükte bulunan ücret tarifesinin belirlendiği 6/09/2021tarihinden sonra pişmiş ekmek üretimindeki maliyet unsurları müzakere edildi ve maliyet unsurlarındaki fiyat artışları hesaplanarak Mersin merkez ve Çamlıyayla, Tarsus, Mezitli, Erdemli ve Tömük, Aydıncık, Gülnar, Mut, Anamur ilçelerinde artan girdi maliyetleriyle birlikte fırıncı esnafının mağduriyetinin giderilmesi adına ekmek fiyatında yeni düzenlemenin zorunluluk olduğu vurgulandı. (Haber Merkezi)