Mersin koptu gidiyor!

Koronavirüs vaka sayısı en çok artan 10 il listesine 2 kez peş peşe girdi. Komşuda da durum kritik

Mersin koptu gidiyor!


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin’de koronavirüs vaka sayısı önceki haftada 100 bin nüfusta 256 idi. Geride bıraktığımız haftada ise vaka sayısı 100 bin nüfus içinde 345’e yükseldi.  Mersin, vaka sayısının en çok arttığı 10 il arasında. Üstelik Adana, Osmaniye ve Hatay da aynı listede.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık koronavirüs vaka sayısı tablolarını kamuoyuyla paylaştı. Bakan Koca, “20-26 Kasım arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz Osmaniye, Adana, Mersin, Hatay, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Burdur, Bilecik ve Edirne” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca’nın paylaştığı vaka haritasına göre Mersin’de 14 Kasım-20 Kasım haftasında vaka sayısı 100 bin nüfusta 256 idi. 20-26 Kasım haftasında ise Mersin’deki vaka sayısı birimde 89 arttı ve 100 bin nüfusta vaka sayısı 345’e yükseldi.

Bakan Koca’nın paylaştığı verilere göre vaka sayısının en çok arttığı il Osmaniye olurken onu Adana, Mersin ve Hatay izledi.

Böylece birbiriyle sürekli ilişki içinde olan, her gün demiryolu ve karayoluyla binlerce insanın gidip geldiği Doğu Akdeniz illeri Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay vaka sayısının en hızlı arttığı 4 il oldu.

 

BAKANDAN AŞI UYARISI

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarını değerlendirirken vatandaşlara uyarılarda bulundu. Koca, “Mevsim şartlarından hepimizin çıkarması gereken sonuçlar var. Kapalı yerlerde kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmaktan kaçınmalıyız. Bulunduğumuz kapalı ortamları sık sık havalandırmalıyız. Temizliğe dikkat etmeliyiz. Riskin arttığı bu dönemde aşılarımızı hemen yaptırmalıyız” dedi.

 

İLK GÜNKÜ GİBİ TEDBİR

 

Bakan Koca, “Salgın hayatı değiştirdi, salgın boyunca da değişimler yaşadık. Bu değişimlerden biri aşının bulunmasıyla önlemlerin kısmen esnekleşmesi oldu. Bugün, hayat kalitelerimiz için aşıya çok önem vermeliyiz. Tıpkı, ilk günlerde tedbirlere verdiğimiz önem kadar. Ve dikkatli olmalıyız. Omicron varyantına ülkemizde rastlanmamıştır. Bu varyantta virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı bilinmektedir. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur” ifadelerini kullandı.