“Mersinlileri umudun meydanına bekliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, DİSK Mersin Şubesini ziyaret etti. 4 Aralık’ta Tevfik Gür stadyumu yanında yapılacak olan CHP Mersin Mitingine Mersinlileri davet eden Ağbaba, işçi sınıfının taleplerini dinledi.

“Mersinlileri umudun meydanına bekliyoruz”


MAYSA DERYAYEVA

 

DİSK Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, taleplerinin açık ve net olduğunu belirterek, “DİSK olarak her zaman tavrımız nettir.  Bizim emeğimiz demokraside gizlidir.  Bizim taleplerimiz açıktır, biz artık geçinemiyoruz. Asgari ücretinin üzerine gelen zamlar asgari ücreti eritti. Yarın öbür gün asgari ücret belirlenecek biz bu asgari ücret belirlenmesinde insanca yaşanır ücreti talep ediyoruz.  Asgari ücretten vergi alınmamasını, zaruri gıda malzemelerinden KDV alınmamasını talep ediyoruz. Biz kısacası insanca yaşayabileceğimiz ücret istiyoruz” dedi.

 

“HÜKÜMET YÖNETEMİYOR”

 

İktidarın ve iktidar ortağının tehditlerinden bıktıklarını söyleyen Göksoy, “Bunların tehditleri bizi yıldıramaz. Hükümet yönetemiyor. İnsanlar işsizlikten intihar ediyor. Çiftçiler ürettiklerini satamıyor, öğrenciler sokaklarda kalıyor. Bunlar yetmemiş gibi birde tehdit ediyorlar. Muhalefet partililerin sessiz kalmalarını, hatta bütünleşmesini istiyoruz.  HDP teröristtir diyor, HDP’ye yaklaşan teröristtir diyor, İYİ Parti ve CHP ’yede terörist diyor. Toplumu ötekileştiriyor.  Toplumu ötekileştirerek, terörize ederek bu iktidar bir yere varamaz” diye konuştu.

 

 

“ASGARİ ÜCRETLİ GEÇİNEMİYOR”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise cumartesi yapılacak olan mitingin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Milletin sesi Türkiye’ye Mersin’den yükselecek. Bu miting aslında herkes için bir umut. Türkiye aslında 24 Haziran’da fiilen uygulamaya geçen bu sistemle karşı karşıya. Bu sistemin Türkiye’yi nereye götüreceğini anlattık. Geldiğimiz nokta Türkiye açısında uçurumun kenarında duruyor. Bu süreçte ülkedeki geniş kesimin yoksullaştığını görüyoruz.  Asgari ücretli bir kişi ocak ayından bu yana asgari ücretinin yarısını kaybetmiş durumda.  Sadece değersizleşen Türk parası üzerine söylemiyoruz. Temel gıda ürünlerine baktığımızda domatesten una, küp gazından patatesine kadar baktığımızda maaşlı çalışanlarının yüzde 50’sinin yoksullaştığını görüyoruz.  Dolarla ne işiniz var diyorlar. Sadece dolar artsa, mazot, un fiyatı yükselmeyen hiçbir şey yok. Çalışanların yüzde 56’sı asgari ücretle geçimini sürdürüyor.  Asgari ücretli barınabiliyorsa ısınamıyor eğer ısınıyorsa yeterli şekilde beslenemiyor” dedi.

 

“TÜRKİYE’YE UMUT VERMEYE GELDİK”

 

Ağbaba, “İşçinin, ev hanımın, işsizin, çiftçinin sesi bu cumartesi Mersin’den duyulacak. Milletin sesini Türkiye’ye Mersin’den duyuracağız. Mitingde önce milletimiz konuşacak, genel başkanımız dinleyecek. Sonra genel başkanımız konuşacak. Önümüzdeki döneminde devlet adabını bilen, bürokrasiyi bilen, geçmişinde bir kirlilik olmayan, toplumun bütün kesimleriyle barışık birine ihtiyaç var o kişi bizim partimizde var. Umudun meydanına bir ateş yakmaya geldik ve Türkiye’ye umut vermeye geldik.  Mersinlileri umudun meydanına bekliyoruz” ifadelerini kullandı.