“Bürokraside işlerimiz takılmasın” | Güney Gazetesi Mersin

“Bürokraside işlerimiz takılmasın”

Ankara siyasetinin kentleri ve yerel yönetimleri etkilediğini söyleyen Vahap Seçer, aylardır STK’lara ve oda başkanlarına devreye girip, diyaloğu sağlamalarını söylediğini ifade etti. Seçer, “Biz kenti yönetmek istiyoruz, bize yardımcı olunsun. Bürokraside işlerimiz bu kadar gecikmesin, takılmasın. Biz bir proje gerçekleştirmek istiyorsak, bunun sonucunu hemen alalım” dedi.

“Bürokraside işlerimiz takılmasın”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) yönetim kurulu üyeleri ile yemekte bir araya geldi.

Tenis Kulübü’ndeki yemekte Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, MESİAD yönetim kurulu üyeleri ve dernek başkanları yer aldı. Başkan Seçer, Mersin’in önemine dikkat çekerek, “Buradaki insanlar Mersin ekonomisinin lokomotifi” dedi. Belediye Başkanı olarak herkese eşit mesafede olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Ben bir siyasi kimliğim ama ben Belediye Başkanlığı koltuğunda da herkesin Belediye Başkanıyım. Uygulamalarımda böyle bir ayrım zinhar kimse görmemiştir bugüne kadar, bundan sonrasında da görmesi mümkün değildir” diye konuştu.

 

“BORÇLANMA YETKİSİNİ ALAMAYAN BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM”

 

Göreve geldiklerinde ciddi bir borç ve doldurulmuş boş kadrolar devraldıklarını kaydeden Başkan Seçer, borçlanma alamamalarına rağmen 891 milyon lira borç ödediklerini, bu yıl sonuna kadar anapara ve faiz 400 milyon liralık borç ödeyeceklerini söyledi.

Mali disiplini sağladıklarını, insan kaynaklarını istedikleri noktaya ulaştırmaya çalıştıklarını vurgulayan Seçer, şunları söyledi: “Borçlanma yetkisini alamayan, rahatça, özgürce planlama yapamayan bir Belediye Başkanıyım. Çünkü Meclis çoğunluğum yok. Meclis çoğunluğunuz olmayabilir. Demokrasilerde anlatırsınız, ön planda yönetilen kentin menfaati varsa insanlar evet verir. Bizim Genel Başkanımızın dediği gibi; ‘Sadece Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları yok, diğer partili belediye başkanları da var Türkiye'nin her yerinde ya da ilçelerimizde. Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyeleri kentin, ilçenin önünü tıkayacak bir karara sakın ola siyaset olsun diye hayır oyu kullanmasın. Kentin yararınaysa lütfen bunu yapsın’. Şimdi biz aynı yakınlığı göremiyoruz. Şu anda Türkiye'de %7 oy oranı olan bir parti Mersin'de Meclis’teki kararlarda etkili olan partidir. Çünkü tamamı siyasi kararlar. Söz sahibi olan parti odur. Diğer büyük parti değil, ittifakın büyük partisi değil.”

Ankara siyasetinin kentleri ve yerel yönetimleri etkilediğinden bahseden Seçer, aylardır STK’lara ve oda başkanlarına devreye girip, diyaloğu sağlamalarını söylediğini ifade ederek, “Biz kenti yönetmek istiyoruz, bize yardımcı olunsun. Bürokraside işlerimiz bu kadar gecikmesin, takılmasın. Biz bir proje gerçekleştirmek istiyorsak, bunun sonucunu hemen alalım” dedi.

Milli Emlak tarafından kişilere tanınan tahsis hakkının kamu olarak önce kendisine tanınmasını isteyen Başkan Seçer, “Benim onlarca dosyam var imzada bekliyor” dedi ve Atatürk Parkı'nı pırıl pırıl bir hale getirdiklerini anlattı.

Seçer, “Bizim tahsis süremiz bitiyor, çivi çakamayacağız, lütfen bunu yapacaksanız yapın. Birilerine mi vereceksiniz, bir kısmı Liman yapsın, bir kısmı Marina yapsın. Yani bir şeyler söyleyin bize. Bunlar kenti ilgilendiren konular. Atatürk Parkı’nı siz limanı genişletip ileride ikinci adım bir şey mi yapacaksınız ya da Marina Projesi yaptırıp Balıkçı Barınağı’nı oraları da mı alıp götüreceksiniz? Bunu yapacaksanız söyleyin biz de pılımızı pırtımızı toplayalım, bırakalım orası ormanlık alana dönsün ya da değilse, bizim önümüzü açın. Bu kente bir değer katın. Bunlar zaman kaybı. Bunlar zaman israfı. Biz geçen yıl borçlanma alamadık. Kim zarar etti bundan ben mi ettim? Bunlar bizim elimizi zayıflatıyor” dedi.

 

“TARİHTE BÖYLE BİR SOSYAL HİZMETLER BÜTÇESİ YOKTUR”

 

İnsanların ekonomik olarak zor durumda olduğunu ve en başından beri önem verdikleri sosyal projelere daha fazla ağırlık verdiklerini anlatan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Ben şunu gördüm; adamın yiyecek ekmeği yok, sen istediğin kadar metro yap, koca koca binalar yap, adam çorba içecek tencereyi kaynatamıyor. Sosyal hizmetler ile başladık ve bu yılki harcadığım parayı söyleyeyim; %100’ü de aştı. Sosyal yardımlarda bütçem 56 milyon liraydı. 12 milyon ek ödenekten aktardım, 68’e çıktı, o da bitti. Mersin bunu yaşıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarihinde böyle bir sosyal hizmetler bütçesi yoktur. Bunun yanında biz bugüne kadar girilmemiş ve bana oy çıkmayan bölgelerde; ‘50 yıldır yolumuzu ilk kez bu Belediye yaptı’ diyen bölgeler var. Gidin batıya, Gülnar'a, Mut’a, Silifke'ye. Oraya da yetiştik. Tarsus’a da yetiştik. Arazi yollarını da yaptık. Ben geçen Meclis’te açıkladım. Dedim ki, ilk 9 ayda bana ait olmayan yollara harcadığım asfaltın tonajı 38 bin ton. Bana ait değil, ya ilçe belediyesinin, ya Orman’ın, ya Karayolları’nın ya da sahibi belli değil yollar. Sahibi belli değil derken, kişilerin değil, kamunun ama kimse üstüne alınmıyor.” (Haber Merkezi)