Şimdi de öğrencilere el attı | Güney Gazetesi Mersin

Şimdi de öğrencilere el attı

Akkuyu NGS ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte okullarda nükleer santral reklamını yapacaklarını belirten Emek Partisi (EMEP) Mersin il Başkanı Yusuf Kaya, “Bütün ülkeyi reklam afişleriyle de donatsalar ne Akkuyu NGS inşaat alanında yaşananları, ne de nükleer santrallerin bilimsel olarak defalarca ispatlanmış zararlarını silemezler” ifadelerini kullandı.

Şimdi de öğrencilere el attı

ABİDİN YAĞMUR

 

Son zamanlarda işçi cinayeti iddiaları, trafo patlamaları ve işçi protestoları ile gündemde olan Akkuyu Nükleer A.Ş. geçtiğimiz ay Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı göndererek, Türkiye’de ki itibarlarının artması için destek talep ederek, öğretmen ve öğrencilere nükleer güç hakkında tanıtım ve bilgilendirme için izin istemiş. Şirketin bu ay Gülnar Milli eğitim Müdürlüğüne eğitim için yaptıkları 1.5 milyonluk bağış akıllara itibar yükseltme çalışması mı, eğitime destek mi sorularını getirdi.

 

“ŞİRKETİN İTİBARINI GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI”

 

Akkuyu Nükleeer A.Ş. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 22 Ekim 2021’de gönderdiği yazının başında, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki itibarını güçlendirmek için bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını ifade ederken, yazının sonunda, “2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı içerisinde tüm öğretmen ve öğrencilerin Akkuyu NGS Bilgilendirme uhdesinde düzenlenecek olan etkinliklere katılımının sağlanabilmesi, uzmanların okullara giderek öğretmen ve öğrencilerin bilgilendirilmesini sağlayabilmesi veya pandemi koşullarına bağlı olarak uzaktan online bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülebilmesi için işbu yazının ilgili yerlere dağıtımı hususunda desteklerinizi ve gereğini takdir ve tensiplerinize arz ederiz” ifadeleri yer alıyor

 

İTİBAR ÇALIŞMASI MI EĞİTİME YARDIM MI?

 

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazdığı yazıyı doğrular nitelikte, öğrenciler üzerinden itibar çalışmalar yaptığı, basına düşen haberlerden de anlaşılmakta. 2 Kasım’da haber ajanslarına düşen bir haberde Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin Gülnar’daki okullara 1,5 milyon lira bağışladığı görülüyor. Haberde, “Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatının bulunduğu bölgedeki eğitim kurumlarına düzenli olarak bağış yapan Akkuyu Nükleer A.Ş., 1,5 milyon lira bağışın yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne de ilçedeki ilkokul öğrencilerine dağıtılmak üzere 181 adet tablet bilgisayar hediye etti” diye yazıyor. Akıllara gelen soru ise şirketin bu bağışı eğitime yardım olsun diye mi, son zamanlarda fazlasıyla zedelenen şirketin itibarını artırmak için mi yaptığı"

 

 

“OKULLARDA NÜKLEER YALANLARINIZI MI ANLATACAKSINIZ”

 

Emek Partisi (EMEP) Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya, Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin geçen ay Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı göndererek okullarda öğrencilere nükleer enerji tanıtımı yapmak istemesine tepki gösterdi. Nükleer santral inşaatında yaşanan işçi cinayeti iddialarına, işçilerin çalışma koşullarına, patlamalara, beton çatlağına ve birçok soruna dikkat çeken Kaya, “Okullarda nükleer yalanlarınızı mı anlatacaksınız” deyip Akkuyu Nükleer A.Ş. ye sorular yöneltti.

 

Akkuyu NGS’nin Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda nükleer santralin reklamını yapmak istemesine dikkat çeken Emek Partisi (EMEP) Mersin il Başkanlığı basın açıklaması düzenledi. Okullarda nükleer santral hakkında nelerin anlatacağını soran EMEP Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya, “İşçilerin ücretlerini alamadıkları için yaptıkları eyleme özel güvenlik ile müdahale edip, zor kullandığınızı ve bir işçinin özel güvenliğin darbeleri sonucu öldüğünü de anlatacak mısınız?” dedi.

 

Kaya, Akkuyu NGS ile Milli Eğitim Müdürlüğünün birlikte okullarda nükleer santralin reklamını yapacaklarını belirterek, “Rusya devlet şirketi Rosatom’un üstlendiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı, pandeminin ağır koşullarına, covid pozitif vakalarına, işçi ölümlerine ve beton çatlağına rağmen son hız devam ediyor” dedi. Kaya, Rosatom yöneticilerinin Akkuyu NGS inşaatında yaşanan patlama, çatlayan evler, yaralanan insanlar ve çıkan yangın haberlerini, çalışma koşulları ve alamadığı ücretler için isyan edip iş bırakan işçi haberlerini, ardı arkası kesilmeyen iş cinayeti haberlerini okullarda nükleer santral reklamı ve güzellemesiyle üzerini örtmek istediğini söyledi. Kaya “Bırakalım okullarda toplantılar düzenlemeyi bütün ülkeyi reklam afişleriyle de donatsalar ne Akkuyu NGS inşaat alanında yaşananları nede Nükleer santrallerin bilimsel olarak defalarca ispatlanmış zararlarını silemezler” ifadelerini kullandı.