Büyükşehir’den Gençlere “Motivasyon etkinliği” | Güney Gazetesi Mersin

Büyükşehir’den Gençlere “Motivasyon etkinliği”

Büyükşehir’den Gençlere “Motivasyon etkinliği”

Mersin Büyükşehir Belediyesi MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nin yeni başlattığı bir hizmet olan “Motivasyon Etkinliği”nde gençler bir araya geldi. Büyükşehir’den aldığı destekle üniversiteye hazırlanan kent merkezindeki gençler için Kongre ve Sergi Sarayı’nda seminer ve konser düzenlendi. Gençlere çeşitli ikramların da sunulduğu etkinlik, ilerleyen haftalarda devam edecek.

 

ÖĞRENCİLERE ‘1 EKMEK 1 ÇORBA’

 

Sınav stresi, gelecek kaygısı ve ‘yapabilir miyim’ endişesi üniversite sınavına hazırlanan gençler için büyük bir yük haline gelmeye başladı. Yenişehir ilçesi Güvenevler Mahallesi’ndeki MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, gençlerin bu yüklerini hafifletmek amacıyla şimdi de “Motivasyon Etkinliği” hizmetini başlattı. Etkinliğe katılan gençler, Kongre ve Sergi Sarayı önünde ‘1 Ekmek 1 Çorba’ hizmeti ve çay-kahve ikramıyla karşılandı.

 

SEMİNERLE BAŞLAYAN ETKİNLİK KONSERLE NOKTALANDI

 

Salonda başlayan etkinlikte ilk olarak MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Ceyda Dinçer, gençlere MERCİ’de sunulan hizmetleri ve hizmetlerden nasıl yararlanabileceklerini anlattı. Ardından Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus’taki Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde görev yapan Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Duygu Çeviker, ‘Sınav Kaygısı ve Motivasyon’ konulu bir seminer verdi. Seminerin sonunda gençler Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Orkestrası konserinde doyasıya eğlendi.

 

“BU ASLINDA ÖĞRENCİLERİMİZDEN REHBERLİK BİRİMİMİZE GELEN BİR İSTEK”

 

Büyükşehir Belediyesi Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, gençlerin motivasyonunu artırmak istediklerini vurgulayarak, “İlk etkinliğimizi kent merkezindeki Kurs Merkezimizin öğrencilerine yönelik düzenledik. Bundan sonra diğer ilçelerimizdeki öğrencilerimize yönelik çalışmalarımız devam edecek. Bu aslında öğrencilerimizden rehberlik birimimize gelen bir istek” dedi.

 

“GELECEK KAYGISI PSİKOLOJİK OLARAK BENİ ÇOK ETKİLİYOR”

 

Öğrencilerden Keziban Gurbet, yoğun biçimde gelecek kaygısı taşıdığından bahsederek, “Ben hiç uyuyamıyorum. Özellikle gelecek kaygısı psikolojik olarak beni çok etkiliyor. Ben 2 yıldır bu Kurs Merkezi’ne gidiyorum. Her açıdan benim için çok faydası olduğunu düşünüyorum. Umarım bu seminer de bana faydalı olur” diye konuştu.

 

“İNSANLAR ÇOĞU ZAMAN FARKLI ORTAMLARA İHTİYAÇ DUYUYORLAR”

 

Öğrencilerden Ferhat Akdemir de etkinlikten oldukça memnun kaldığını vurgulayarak, “İnsanlar çoğu zaman farklı ortamlara ihtiyaç duyuyorlar. Sosyal etkinliklerin olmaması bir süre sonra insanı her açıdan daraltıyor. Bu tarz etkinlikler faydalı oluyor. En azından ortam değişikliği ve farklı şeyleri görme sınava hazırlanan bir öğrenci için gayet iyi oluyor” ifadelerine yer verdi.

 

“BAŞKANIMIZ BİZİ DÜŞÜNMÜŞ, PROGRAM AYARLAMIŞ”

 

Öğrencilerden Berkay Sarı, “Bayağı bir kaygım vardı, hala da var. Başkanımız bizi düşünmüş, program ayarlamış. Bayağı iyi oldu. Çok iyi karşıladılar; çayımızı, çorbamızı verdiler. Allah razı olsun. Bizim için uğraşıyorlar. Biz de onlar için çabalayıp okuyacağız” derken, Buse Delil ise “Gelecekte iş bulma ve kazanma kaygım var. Ama bunların hepsini aşacağımı düşünüyorum. Burada çorba dağıttılar, hocalarımızla konuştuk. Güzeldi. Vahap Başkanımıza teşekkürler” dedi. (Haber Merkezi)