“Yeni yaşamı kadınlar inşa edecek” | Güney Gazetesi Mersin

“Yeni yaşamı kadınlar inşa edecek”

HDP Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Platformu (TJA) bileşenleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Yenipazar Mahallesi’ndeki Barış Parkında bir açıklama yaptı. Açıklama sırasında kadınlar, “Erkek devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz”, “Savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı kadın özgürlük zamanı” yazılı pankartlar açtı.

“Yeni yaşamı kadınlar inşa edecek”

 

ABİDİN YAĞMUR

 

HDP Mersin İl Eş Başkanı Gülbahar Şofer, “25 kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele gününü karşılarken savaşa, şiddete, yoksulluğa, karşı kadın özgürlük zamanı , erkek -devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz şiarıyla sokaklarda, alanlarda kadın mücadelesini büyütmeye ve sahip çıkmaya devam ediyoruz” dedi.

 

“KADINLARI İTAAT ETMEYE ZORLUYORLAR”

 

Kadınların yurtsuz, değersiz, sözsüz, eylemsiz bırakıldığı hiçbir ideolojinin, ailenin ya da inancın toplumda karşılığı olmaması gerektiğini ifade eden Şofer, “En çok bu yüzden mücadele ediyoruz. Kadın düşmanı politikalar ırkçılık, sömürgecilik, cinsiyetçilik, dincilik, bilimcilik temelinde bir bütün olarak kapitalist modernite temelinde ittifaklar kuruyor. Dünyanın her yerinde kadınlara karşı ilan edilmemiş bir savaş yürütülüyor. Stratejik yaklaşılıyor. Ataerkil sistemin ilk fetih alanı kadın bedeni ve kadın dünyası, kadın kırım bir cinsiyetçi politika olarak yaşamın her alanında sürüyor. Buna karşı kadınlar kendi varlıklarının bilincine varmanın ve kimliklerinin taşıdığı anlamın gücüyle arayışlarını sürdürüyor, mücadele ediyor. Kürt kimliği ile iç içe geçirdiğimiz kadın kimliğine yönelen savaş saldırılarının kimi zaman doğrudan kimi zaman da üniformalılar eliyle geldiği aşk - sevgi kisvesi altında bedenimize ve zihnimize sirayet ettiği savaş gerçekliğinin farkındayız . Kadınların hayatlarının her hücresinin işgal edildiği, tahakküm altında tutulduğu günümüzde, kadınların özgürlük alanlarını ortadan kaldırmaya çalıştıklarını; hukuku siyasallaştırarak kadınları güvencesiz bırakmak istediklerini, gözaltılarla ve tutuklamalarla kadınları itaat etmeye zorladıklarını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ”

 

Öz savunmanın egemenlerce en tehlikeli alan olarak görüldüğünü, devletin ve sistemin bunun farkında olduğu için kadın mücadelesini boğmak ve boğamadığı yerde kendi sınırları içinde tutmak için her şeyi yaptığını ileri süren Gülbahar Şofer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadına karşı açık- örtülü yürütülen tüm kadın politikalarına ve bu politikalar uygulanırken kadına yönelik şiddetin sürekli bir araç olarak devrede tutulmasına karşı tek bir kadının bile şiddetin herhangi bir şekliyle karşılaşmaması için uluslararası sözleşme başta olmak üzere kadınların kazanılmış haklarını, öz savunma mücadelesini, demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü eş yaşam içinde mümkün olacaktır. Yeni yaşamı inşa edecek olan kadın mücadelesidir. Bu temelde bugün buradan tekrar belirtiyoruz her zaman olduğu gibi sokaklarda, alanlarda mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Yeni yaşamı inşa edeceğiz.”