Bazaar Duvarında sıradışı bir sergi | Güney Gazetesi Mersin

Bazaar Duvarında sıradışı bir sergi

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurseren Tor’un küratörlüğünde düzenlenen “Ekim Geçidi” sergisi açıldı. Sergi 30 Kasım’a kadar gezilebilecek.

Bazaar Duvarında sıradışı bir sergi

ABİDİN YAĞMUR

 

İlki 2001 yılında açılan “Ekim Geçidi” sergisi bu yıl 30 şehirde eş zamanlı olarak açıldı. Yirminci yılını kutlayan “Ekim Geçidi” sergisinde bu yıl toplam 3 bin plastik sanat eseri sergilencek.

Serginin Mersin bölümü Türkiye, Hollanda, Almanya, Fransa, Rusya, Irak, İran, Fas, Etiyopya, KKTC; Filipinler, ABD ve Kanada’dan sanatçıların katılımıyla Mezitli’deki Kafe Bazaar duvarında açıldı.

Serginin küratörlüğünü yürüten Prof. Dr. Nurseren Tor,  “Cumhuriyetimizi korumak, toplumumuzu sanatla buluşturmak, kentin kültür-sanat turizmini geliştirmek, yeni sanatçılar yetiştirmek, sanat- sever Mersinlileri ve sanatsal etkinlikleri çoğaltmak amacımız olmuştur. Bu nedenle "Ekim Geçidi" Sergisi, Gülsün Erbil'in projesi olarak ilk açılmaya başladığından beri Mersin'de şahsım küratörlüğünde Mersin Üniversitesi, İçel Sanat Kulübü ortaklığında uluslararası olarak açılmıştır. Yine küratörlüğümde bu yıl Bazzar Sergi Duvarı iş birliği ile Bazaar Sergi Duvarı’nda 30 Kasım’a kadar açık kalacak” dedi.

 

 

SANAT İYİLEŞTİRİR

 

Nurseren Tor, “Sanat İyileştirir” diyerek sergiye katılan sanatçılara ve sergiyi gezen sanatseverlere teşekkür ederek, “Hayatı çekilmez hale getiren sistemden kurtulmak için sanat yapmaya devam edeceğiz. Toplumun tam da buna ihtiyacı olduğunu biliyor. Gothe’nin de dediği gibi sanat iyi ve zor olanla uğraşır. Kültür ve Sanat; Toplumların seviyesini gösterdiği gibi ülkeler arasında bulunduğu ülkenin çıtasını yükselten en değerli araçlardan biridir. Bu değerleri hayata geçirecek en yaygın, en anlaşılır ve en kalıcı aracılardan biri de sanatçı ve sanatseverdir” dedi.