Barbaros Şansal farkıyla! | Güney Gazetesi Mersin

Barbaros Şansal farkıyla!

Adım Adım Cumhuriyet defilesi yoğun ilgi gördü. Defile sonunda ince bir protesto vardı

Barbaros Şansal farkıyla!

ABİDİN YAĞMUR

 

Mezitli Belediyesi Cumhuriyet’in 98. Yıldönümü kutlamaları kapsamında, "Yıldırım Mayruk İle Adım Adım Cumhuriyet" defilesi gerçekleştirdi. Moda ve medya dünyasının aykırı ismi Barbaros Şansal, defile sonunda bir sürprize imza attı. Şansal, defilenin yapıldığı platforma sakladığı şarabı sahnede açtı, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve eşi Şembol Tarhan ile ustası Yıldırım Mayruk’a ikram etti. Şansal’ın isteği üzerine kadehler Atatürk’ün şerefine kaldırıldı. Şansal’ın şaraplı protestosu salonda bulunanlardan yoğun alkış aldı.

Mezitli, ünlü modacılar Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal’ın imzasını taşıyan farklı bir defileye ev sahipliği yaptı. Türkiye’de kadınların cumhuriyetin ilanından günümüzde kadar verdiği mücadele, Yıldırım Mayruk’un kıyafet, Barbaros Şansal’ın sahne yorumlarıyla anlatıldı.

Kurtuluş Savaşı sonrası Mustafa Kemal Atatürk'ün çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak için kat ettiği yolun anlatıldığı gecenin koreografisi ve elbise tasarımları büyük beğeni kazandı.

Sahne, ışık şovları ve Barbaros Şansal’ın sunumuyla renklenen gecede mankenler izleyicilerin alkışları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu dönem dönem anlatan kıyafetlerini taşıdı.

 

SONSUZA KADAR CUMHURİYET

 

Mezitlilileri çağdaş Türkiye Cumhuriyetinden izleri barındıran bir defile ile buluşturmak istediklerini söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Yüz yılı geride bırakmaya hazırlanan Cumhuriyetimizin 98. Yıldönümünü, bize bu günleri armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır biçimde kutlamak amacıyla etkinlikler düzenledik. Klasik müzik ile dünyaya mal olmuş değerli piyanist Fazıl Say konserinin ardından sizleri “Adım Adım Cumhuriyet” defilesi ile buluşturmak istedik. Değerli modacımız Yıldırım Mayruk’un hazırladığı özel kreasyon ile Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş çizgisini yansıtacak kıyafetlerin yer aldığı "Adım Adım Cumhuriyet" defilesinde sizlerle olmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda yürümeye devam edeceklerini vurgulayan Başkan Tarhan, “Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. Yıldönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Atatürk sevgisiyle dolu yeni nesiller için Çocuk Gündüz Bakımevleri, Okuma Evleri, Gençlik Merkezleri, Aktif Yaş Alma Merkezleri, Tarım Kooperatifleri, Cumhuriyete yakışır bir yaşam için Kadın Üretici Pazarları açıyor, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün niteliklerini halkımızla buluşturmaya gayret gösteriyoruz. Sonsuza kadar Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.

 

ŞARAP ŞİŞESİNİ SAHNEDE AÇTI

 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, eşi Sembol Tarhan ve modacı Yıldırım Mayruk’un sahnede olduğu sırada Barbaros Şansal bir sürprize imza attı. Defilenin yapıldığı platformun bir köşesine sakladığı şarabı ve kadehleri çıkaran Şansal, şarabı seyircilerin alkışları arasında açtı, Tarhan çiftine ve ustası Mayruk’a ikram etti. Bu sırada sahneye Mustafa Kemal Atatürk’ün bir cumhuriyet balosu sırasında dans ederken çekilmiş fotoğrafı sahneye yansıdı. Şansal’ın önerisiyle kadehler Atatürk’ün şerefine kaldırıldı. Şansal, gösteri sonunda da seyircileri şarap kadehiyle selamladı. Şansal’ın şaraplı protestosu salonda bulunanlardan yoğun alkış aldı.

Geceye CHP Mersin milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürü Serbülent Biçer, CHP Mezitli Gençlik Kolları Başkanı Onur Berk Yılmaz, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları da katıldı.